5502 SMS İLE SGK HİZMET DÖKÜMÜ SORGULAMA


Bağ-kur kapsamında olan sigortalı kişilerin her türlü dökümlerden yararlanabilmesi açısından getirilen sorgulama servisi tamamen Sosyal Güvenlik Kurumu desteği ile çalışmaktadır. Kişiler 5502 desteği ile istedikleri alan üzerinden sorgulama yaparak en doğru bilgiyi, en kısa sürede elde edebilmektedir. Yapılan ilgili sms sorgulamalarında ki en büyük avantaj kişilerin anında bilgi sahibi olması ve ilgili işlem maliyetinin de, düşük olmasından kaynaklıdır.

Kişilerin sms ile SGK kapsamında yer alan hizmet dökümü işlemi yapabilmeleri ve istenen alanı sorgulayabilmeleri açısından yapmaları gereken tek işlemlerden birisi telefonunuzun mesajlar kısmına gelerek, mesaj yaz bölümünden PT yazıp bir boşluk bırakıp T.C Kimlik No yazıp bir boşluk bırakıp Aile Sıra No yazıp 5502’ye mesaj olarak göndermek yeterli olacaktır. Yapılacak olan sms sorgulama işlemlerinde kişilere gelecek olan bilgi hizmet gün toplamını kapsayacaktır. İlgili sorgulamalar sms gönderimi yapılması sürecinden hemen sonrasında gelmektedir. İşlemlerin tamamı SGK verileri altında tutulup olup, verilen bilgiler doğrultusunda sistem otomatik bilgi verebilmektedir.

 

SMS sorgulama hizmeti kişilerin özellikle internet kullanamadığı dönemlerde kullanabileceği alternatif bir yöntemdir. 5502 ile öğrenilebilecek tüm bilgilere aynı zamanda kişiler internet üzerinden de ulaşabilir durumdadır. Bu bakımdan online olarak e devlet girişi yapılması halinde sigorta takibi yapılabilmektedir. E devlet üzerinden sunulan işlemlerde kişilerin üyelik giriş yapması gerekir. Üyelik girişi sonrasında sistem tarafından tüm bilgiler kimlik üzerinden alınarak, seçilen hizmete bağlı olarak bilgiler ekranda yer alır. Kişiler yayınlanan bilgiler üzerinden durum kontrolü sağlayarak sigorta ve SGK ile ilgili merak ettiği detayları öğrenebilir.

Buna karşın mobil olarak işlem yapmak çok daha pratiktir. Sadece bir mesaj atarak sigorta bilgilerini öğrenme imkanı bulunan kişiler tercihlerine göre mobil seçeneği de kullanabilir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*