65 YAŞ VE 2022 ÖZÜRLÜ AYLIĞI ALANLARIN GSS DURUMU NEDİR?


2022 mevzuatları içerisinde özürlü aylığı almayı hak kazanmış kişilerin bakmakla yükümlü olan herhangi birisinin olmaması ve buna bağlı olarak sosyal güvenlik kurumlarından herhangi bir geliri söz konusu olmayan ve aynı zamanda 2022 mevzuatının 1. maddesine bağlı gerekçe gösterilerek aylık 119,65 TL’den az gelire sahip olan kişiler GSS kapsamından yararlanabilecektir.

65 Yaş Ve 2022 Özürlü Aylığı Alanların GSS Durumu

65 yaşını doldurmamış olan kişilerin, özürlü olduklarını ispata yükümlü tutmaları sonucunda herhangi bir devlet hastanesinden özürlü raporunu somut olarak göstermekle beraber sağlık kurulu raporu ile kanıtı uygun olan, toplam %40 ila %69 arasında özürlü durumu olan kişiler GSS kapsamından yararlanacaktır. Buna bağlı olarak yapılacak 2022 sayılı kanunun 1. madde şartlarına bağlı olarak kişilerin yaş kesimleri ve bakmakla yükümlü olmadıkları gibi önemli belgelerin netleşmesi durumunda en az 119,62 TL’den en çok 358,85 TL’ye kadar aylık bağlama işlemi yapılmaktadır. Kişilerin tamamen kanuna uyum sağlamış olması ve bu durumda gerçekten özürlü olduklarını sağlık kurulu raporuyla kanıtlamış olması gerekmektedir.

 

GSS kişilerin borçlanma yaptığı bir sigorta hizmeti olduğu için belirtilen şartlar dahilinde GSS’ye dahil olan kişiler mutlaka online olarak durumunu sorgulamalıdır. Borç takibi yapılmaması halinde kişilerin borçları artacağı için bu konuda ödemede sıkıntılar yaşanabilir. Bu bakımdan kişilerin online olarak işlem yapması borç takibi ve işlemler için süre tanıyacaktır.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*