AÖL SINAV SONUÇLARI AÇIKLANDIMI


AÖL sınavı için ter döken öğrenciler açık lise sonuçlarının açıklanmasını dört gözle bekliyor. AÖL sonuçlarının açıklanacağı gün hakkında MEB tarafından resmi bir açıklama yapılmadı ancak geçmiş sınavların sonuçlarının açıklanma süreleri göz önüne alındığında sonuçların 1 hafta içerisinde açıklanması bekleniyor.

AÖL SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

AÖL sonuçları için MEB tarafından henüz bir resmi duyuru yapılmadı ancak eski sınavlar göz önüne alındığında 10 gün içerisinde açıklanması bekleniyor. Son yapılan sınav 10 Aralık tarihinde tamamlanmış, AÖL sınav sonuçları 20 Aralık’ta erişime açılmıştı.

Geçmiş tarihler baz alındığında AÖL sınav sonuçları Cuma ya da Pazartesi günü açıklanma ihtimali oldukça yüksek görülüyor.

AÇIK LİSE SINAV SONUÇLARI SORGULAMA

Açık Öğretim Lisesi, 1992 yılından bu yana uygulanan ve uzaktan eğitim yöntemiyle lise düzeyinde okul diploması alabilmeyi sağlayan bir eğitim sistemidir. Çeşitli nedenlerle Lise öğrenimine devam edememiş herkes tarafından tercih edilebilen ve örgün Lise eğitimi veren tüm okullarla aynı ders ve sınav sistemine sahip olan Açık Öğretim Lisesi, 2006 yılından bu yana Liselerin 4 yıla çıkarılan eğitim süresi nedeniyle sistemi değiştirilerek 4 yıl olarak düzenlenen Açık Öğretim Lisesi, 2011 yılında kurulan Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteriyor.

Açık Lise Sınav Sonucu Nasıl Sorgulanır?

Açık Öğretim Lisesi Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren bir eğitim sistemi olarak, her türlü erişime açık olarak hazırlanmış olan www.aol.meb.gov.tr, resmi web adresi üzerinden hizmet veriyor. Açık Öğretim Lisesi’ ne kayıt yaptıran her öğrenciye verilen öğrenci numarası ve şifre ile öğrenciler sınavlar ve eğitim sistemiyle ilgili her türlü veriye hızlı bir şekilde ulaşabiliyorlar. Açık Öğretim Lisesi’ nin eğitim dönemi içerisinde açıklanan tarihlerde yaptığı tüm sınavların sonuçlarına, www.aol.meb.gov.tr web sitesi ana sayfasında bulunan Öğrenci butonuna tıkladıktan sonra açılan giriş sayfasına, öğrenci numarası ve şifre bilgileri girildikten sonra açılan sistemde, sol taraftaki menü üzerinde bulunan Öğrenci Genel Bilgiler linki tıklandıktan sonra açılan menüdeki sınav sonuçları linki aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Açık Öğretim Lisesi öğrencilerinin ihtiyaçları olacak her türlü veri ve işleme yönelik olarak hazırlanmış olan www.aol.meb.gov.tr web sitesi, uzaktan eğitim veren bir eğitim sisteminin, tüm idari işlemlerinin de uzaktan yapılmasını sağlayan verimli bir ara yüze sahip.  Sınav tarihleri, sınav sonuçları, kredili sistem öğrencileri için biriken ve biriktirilmesi gereken krediler, dönem notları ve buna benzer her türlü veriye kolay ve hızlı erişim sağlayan www.aol.meb.gov.tr, Açık Öğretim Lisesi öğrencilerinin ihtiyacı olan her türlü bilgiyi en güncel ve resmi kaynak olarak barındırıyor.

AÖL SINAVI DEĞERLENDİRMESİ NASIL YAPILIYOR?

1. Sınavlarda, öğrencinin sınava katılacağı her dersten çoktan seçmeli 4 (dört) seçenekli 20 soru sorulacak, her doğru cevabın puan değeri 5 (beş) olacaktır. Yanlış cevaplar doğru cevapları etkilemeyecektir.

2. Değerlendirme her ders için ayrı olmak üzere 100 (yüz) tam puan üzerinden yapılacak olup doğru cevaplar dikkate alınacak ve her soru eşit puan ağırlığına sahip olacaktır. Başarı puanı hesaplamasında; [Puan = (Doğru Sayısı / Soru Sayısı) x 100] formülü kullanılacaktır.

3. Sınav sonuçlarında öğrencilerin doğru-yanlış cevap sayısına ilişkin veri açıklanmayacaktır.

4. Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun Merkez Sınav Kurulu kararı ile belirlenmesi hâlinde soru/sorular iptal edilmeyecek, soru/soruların doğru seçenekleri dikkate alınmak suretiyle değerlendirmeye bu soru/sorular dâhil edilecektir.

5. Değerlendirme sırasında hatalı soru/sorular çıkması durumunda, iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle değerlendirme yapılacaktır.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*