ASKERLİK BORÇLANMASI NASIL YAPILIR?


Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde 4A, 4B ve 4C kapsamında yer alan kişilerin askere gitmeden önce sigortalı olması sonucunda vatandaşlık görevi yaptıkları gün boyunca geçen süre zarfında ki günleri tekrar prime kazandırmak istemektedir. Bahsi geçen kapsamlarda kaydı olan kişilerin emeklilik tahsis işlemlerinde oldukça işine yarayacak olan sistemlerden birisi olacaktır.

Birçok kişinin emekli olabilmek için yaşını doldurmuş fakat prim gün sayısı eksikliği nedeniyle halen emekli olamamış bu sebeple emekli olmaya çalışmaktadır. Bu konuda devreye giren askerlik borçlanma işleminden yararlanan kişiler askerlikte geçen gün sayısını prime ekleterek emekli olma imkanına sahiptir. Eski dönemlerde 2 yıl askerlik yapan kişiler daha az çalışıp, daha erken sürede emekli olabilmektedir.

 

SGK Askerlik Borçlanması İşlemleri

Askerlik borçlanması işlemi yapacak olan kişilerin derhal askerlik borçlanması hakkında dilekçe doldurmaları ve ilgili dilekçeyi Sosyal Güvenlik Kurumu idarelerine tebliğ etmesi gerekmektedir. SGK alacağı dilekçe üzerinden kişilerin askerlik borçlanmasından yararlanıp, yararlanamayacağı konusunda inceleme yapacak. Eğer ki, kişi askere gitmeden önce 4A, 4B veya 4C kapsamında yer almışsa, askerlik gün sayısı kadar prime gün eklenecektir.

Askerlik borçlanmasının en önemli avantajı eksik primi bulunan ve askerlik borçlanması ile prim eksiği kapatılabilecek kişiler içindir. Bu durumdaki kişiler, konuyla ilgili yapacağı işlemler sonrasında emekli olma hakkını elde edebilmektedir. Sizler prim konusunda belirtilen adımları takip edebilirsiniz.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*