ASKERLİK DURUM BELGESİ SORGULAMA


E devlet üzerinden sunulan hizmetler askerlik ile ilgili çeşitli konularda da sunulmuş durumdadır. E devlet aracılığıyla kişiler güncel askerlik durumu hakkında bilgi alabileceği gibi bu durumu belgelendirebilmek adına online olarak askerlik durum belgesi alabilmektedir.

Askerlik durum belgesi almak isteyen kişilerin askerlik durum belgesi sorgulama hizmetinden yararlanması gerekirken ilgili hizmet sayesinde kolay bir şekilde bilgiler öğrenilmektedir. Alınan belgeler resmi bir geçerlilik sağladığından dolayı ihtiyaç duyulan her yerde kullanılabilmektedir. Kişilerin e devlet üzerinden askerlik durum belgesi sorgulama işlemleri için ilk olarak https://www.turkiye.gov.tr/askerlik-durum-belgesi-sorgulama adresine giriş yapması gerekmektedir. Bu adrese giriş yapıldığında kişilerin ekranında açılacak olan sayfa şöyledir;

 

Kişilerin e devlet üyeliği ile sisteme giriş yapmaması halinde hizmet ekranında bir engelleme yer alacaktır. Bu engellemede kişilerin sisteme üyelik girişi yapması istenirken üyelik girişi yapan kişiler kolay bir şekilde belgelerini ulaşabilecektir.

Askerlik durum belgesi sorgulama hizmetlerinde “Sorgulamaya Esas Bilgileriniz” başlığı altında kişilerin kimlik ve askerlik bilgileri yer almaktadır. Bu açıdan kişilerin kolay bir şekilde sorgulama ile güncel bilgilerini öğrenebilmesi ve kontrol edilmesi mümkündür.

Belirtildiği gibi e devlet üzerinden yapılan işlemler sonrasında kişilerin belge oluşturarak çıktı alabilmesi de mümkündür. Alınan bu belge sayesinde askerlik durumu belgelendirebildiği gibi aynı zamanda belgenin verildiği yerler tarafından da belgenin doğruluğu kontrol edilebilmektedir. Askerlik durum belgesi doğrulama hizmeti olarak sunulan diğer bir hizmet üzerinden kişiler alınan belgelerin doğruluk konusundaki durumunu kontrol edebilmektedir.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından sunulan bu hizmetlerde kişilerin güncel bilgiler üzerinden sorgulama yapması mümkün kılınmaktadır. Bu açıdan ilgili hizmetler sizler de yararlanabilirsiniz.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*