BAĞKUR GÜN HİZMET DÖKÜMÜ SORGULAMA


Bağ-Kur Gün Sorgulama

Bağ-kur kapsamında yer alan 4A ve 4B sınıfındaki kişilerin Bağ-kur üzerindeki çalışma günlerini ve emekli olma günlerini hesaplayabilmeleri veya buna benzer herhangi bir işlemi yapabilmeleri açısından e-devlet sisteminin kullanılması gerekmektedir. Gün sorgulama kişilerin toplam prim sayısını ortaya çıkaracağı gibi, kişilerin daha istikrarlı olmasını ve ne dönemlerde emekli olabileceklerini daha iyi bilmiş olacaklardır. Bu nedenle E-devlet sistemi üzerinden yapılan ilgili çalışmalardan istifade edebilmek için derhal E-devlet şifresi alıyor olmanız gerekmektedir. E-devlet şifreniz bulunmuyorsa bulunduğunuz bölgede yer alan herhangi bir PTT şubelerine giderek E-devlet şifresi temin edebilmeniz mümkündür.

E-devlet şifresine sahip olan kişilerin Bağ-kur gün sorgulama işlemi yapabilmesi için ilgili https://www.turkiye.gov.tr/4b-hizmet-bilgisi adrese girmeleri yeterli olacaktır. Giriş işleminde hangi sınıfta yer aldığınızı seçmeyi unutmayınız. 4A konseptinde yer alıyorsanız muhakkak 4A üzerinden gün sorgulama yapmanız gerekmektedir. Bağlantıyı açan kişilerin sayfada yer alan ” Kimliğimi Şimdi Doğrula ” sekmesine tıklaması ve yeni açılacak olan kısım içerisinde 11 haneli T.C kimlik numaralarını girmeleri aynı zamanda PTT’den alınmış olan E-devlet şifresini girmeleri gerekmektedir.

Bağkur 4B Gün Dökümü

Bağ-kur kapsamında olan kişilerin kişisel ihtiyaçları doğrultusunda sorgulama yapabilmeleri ve Bağ-kur dökümü hakkında netice alabilmeleri açısından muhakkak E-devlet sistemi kapısı kullanılmalıdır. 2008 senesinden beri aktif olarak yürütülen E-devlet kapsamı içerisinde sorgulama işlemi yapabilmek veya döküm alabilmek için kişilerin kesinlikle E-devlet şifresine sahip olması gerekmektedir. Şifre sahibi olmayan kişilerin hiç bir şekilde sorgulama işlemi yapabilmeleri veya ilgili döküme ulaşabilmeleri söz konusu değildir. E-devlet şifreleri cüzi bir miktar karşılığında PTT merkezlerinden alınabilmektedir.

Kişilerin şifre sahibi olmaları sonucundan sonra Bağ-kur üzerinden gün dökümüne bakabilmeleri veya Bağ-kur ile ilgili olan tüm işlemleri sorgulayabilmeleri açısından muhakkak E-devletin kendi sayfası olan https://www.turkiye.gov.tr/4b-odeme-dokumu alanı kullanılmalıdır. İlgili sayfaya erişmeniz sonucunda karşınıza çıkacak ekran içerisinde ” Kimliğimi Şimdi Doğrula ” yazan alana tıklamanız ve tıklama sonrasında açılan ekran içerisinde yer alan ana ihtiyaçlardan birisi olan 11 haneli Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlık kimlik bilgileriniz ve PTT’den almış olduğunuz E-devlet şifresini girmeniz sizin açınızdan yeterli olacaktır. İlgili işlem sonrasında Bağ-kur gün dökümü işlemine sahip olabileceksiniz.

Bağkur Prim Sorgulama

Kişilerin sigortalılık kapsamı içerisinde yer almasına bağlı olarak bir çok esnaf ve sanatkarların Bağ-kur’lu olması sonucunda ödenmemiş ilgili Bağ-kur’ların dökümlerini alabilmek ve hangi tarihler arasında prim ödemesi yapılmış veya yapılmamış olduğunu görebilmek için derhal E-devlet sistemini tercih etmeniz gerekmektedir. Yapılacak sorgulama içerisinde elde edeceğiniz en doğru bilgiler tamamen E-devlet üzerinde gerçekleşeceği gibi, kişilerin bu durumdan istifade edilebilmesi bakımından da muhakkak E-devlet şifresine sahip oluyor olması gerekmektedir. Şifresiz herhangi bir döküm alabilmek veya Bağ-kur hakkında her türlü prim sorgulamaları yapabilmek maalesef mümkün değildir.

Bağ-kur prim dökümü almak isteyen kişilerin her türlü borç durumunu öğrenebilmeleri açısından kullanacakları adres olarak bilinen https://www.turkiye.gov.tr/4b-borc-durumu içerisine bağlanmaları ve sayfada yer alan ” Kimliğimi Şimdi Doğrula ” alanını tıklamaları yeterli olacaktır. Tıklama sonrasında ekrana yansıyacak olan 11 haneli Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlık kimlik bilgileri ve PTT’den alınan E-devlet şifresinin panele girilmesi gerekmektedir. Giriş yapılan panel sonrasında Bağ-kur prim dökümü hakkında tüm bilgiye sahip olabilecek aynı zamanda ödenmemiş Bağ-kur borçlarınızı görebileceksiniz.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*