BAĞKUR’DAN SSK’YA GEÇİŞ


Kişilerin kendi işletmeleri üzerinde bağ-kurlu olmaları sonucunda birden çok zorluklarla karşılaşmaları veya ilgili BAĞ-KUR’u ödeyememeleri sonucunda işletmelerini iflas ettirerek BAĞ-KUR’dan SSK’ya geçiş yapma istediğinde bulunmaktadırlar. Kişilerin prim sayısının herhangi bir sekteye uğramasını istememesinden ötürü yapılacak olan geçişlerde BAĞ-KUR’lu kişilerin önceliği kendilerini temizlemeleri ve BAĞ-KUR kapatma dilekçesi vererek, ilgili sistemden tamamen çıkmaları gerekmektedir. Kişilerin BAĞ-KUR sisteminde kendilerini sigortalı edemeyeceğinden dolayı SSK’ya geçiş yapabilmesi için farklı bir alanda işe başlıyor olmaları gerekmektedir. İşveren kişinin SGK’ya yapacağı işçi çalıştırma bildirgesinde kişinin SSK’lı olduğu rahatça görülecek olup, yapılacak bildirge sonucunda kişi SSK’lı olmuş olacaktır.

BAĞ-KUR’dan SSK’ya Geçiş Nasıl Yapılır?

Bağ-kurdan farklı bir şekilde SSK’ya geçiş yapmak söz konusu değildir. Yeni yasaya göre kişilerin SSK’lı olabilmesi için derhal yeni bir işe giriş yapmış olması ve çalışacağı yerin konu hakkında kişinin sigortalı olduğunu ibraz edecek bildirge içerisinde bulunması gerekmektedir. Bildirimde bulunmayan herhangi bir sigorta kapsamında kişiler SSK’lı olamayacağı gibi hiç bir faaliyetlerden de yararlanabilmesi maalesef söz konusu olmayacaktır.

Belirtilen şekillerde geçiş yapılabilmektedir. Kişilerin en çok yaşadığı sıkıntıların başında farklı sigorta türleri için yapılan ödemelerin toplanamayacağı olsa da bu konuda herhangi bir mağduriyetin yaşanması söz konusu değildir. Bu bakımdan kişiler sigorta türleri arasında geçişler yaptırarak tüm primlerini aktarabilmektedir. Aktarım ile birlikte tek bir sigorta türü üzerinden emekli olunabilir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*