ÇİFTÇİ KAYIT SİSTEMİ


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Türkiye’de gerçekleştirilen tarım faaliyetleri de çiftçi olarak iş yapan tüm çiftçiler kayıt altına alınmaya çalışmaktadır. Çiftçilerin kayıt altına alınması hem tarım faaliyetlerinin sistemli bir şekilde yapılmasını sağlamakta hem de bakanlık tarafından çiftçilere sağlanan imkânlardan çiftçilerin yararlanması mümkün hale getirilmektedir.

Çiftçi kayıt sistemi ile ilgili detaylı bilgi almak ve kayıt ile ilgili işlem yapmak isteyen Çiftçiler bu konuda internet üzerinden yardım alabilmektedir. Çiftçi kayıt sistemi ile oluşturulan uygulama e devlet üzerinden kullanılma sunulduğu gibi kişiler e devlet üyelik bilgileri ile sisteme giriş yaptıktan sonra kolay bir şekilde çiftçi kayıt sistemini kullanma hakkı elde etmektedir. Çiftçi kayıt sistemi ile ilgili işlem yapmak isteyen kişilerin yararlanması gereken hizmet ekranı şöyledir;

Çiftçi Kayıt Sistemi resimde görülen hizmet ekranı üzerinden kullanamazsın olduğu gibi kişilerin belirtildiği gibi mutlaka e devlet üyelik bilgilerini kullanması ve üyelik bilgileri üzerinden sorgulama yapması gerekmektedir. Bu durum sadece çiftçi kayıt sistemine özgü bir durum değildir ve tüm e devlet hizmetleri için geçerlidir. Eğer kişilerin e devlet üyeliği bulunmuyorsa PTT üzerinden ücretli olarak satılan e devlet şifresi alınarak da sisteme erişim sağlanabilmektedir.

PTT erişimi mümkün olmayan kişiler ya da daha kolay bir yöntem arayan kişiler ise çevrimiçi bankacılık sistemlerinin kullanılması halinde sisteme giriş yapabilmekte ve online bankacılık bilgileri üzerinden kolay bir şekilde hizmetten yararlanabilmektedir.

Resimde görülen hizmet ekranına erişim sağlamak isteyen kullanıcıların yararlanması gereken bağlantı https://www.turkiye.gov.tr/ciftci-bilgileri-sorgulama olarak belirlenmiştir. Bu adres üzerinden yapacağınız işlemler sayesinde Sizler de belirtilen tüm imkanlar dâhilinde güncel bilgilere erişim sağlayabilir ve çiftçi kayıt sistemi ile ilgili tüm ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*