E DEVLET BAĞKUR 4B TESCİL KAYDI İŞLEMLERİ


4B Tescil Kaydı Sorgulama

Tescil kaydı tamamen sicile geçirme anlamında kullanılmaktadır. SGK bakımından kişilerin Bağ-kur girişlerinin ne zaman yapılıp, yapılmadığını görebilmesi ve buna bağlı olarak Bağ-kur üzerinde oluşmuş her türlü bilgileri sorgulayabilmesine olanak sağlayan bu sistem içerisinde kişiler tüm bilgilere erişebilecektir. Tescil kaydı üzerinde yapılan çalışmaların yansıyıp, yansımadığını öğrenmek ve buna ilişkin sorgulamalar içerisinde bulunmak kişiler için en doğru kararlardan birisi olacaktır.

İşlem yönünden oldukça basit olan Bağkur tescil kaydı sorgulama hizmetinden yararlanmak isteyen kişilerin derhal E-devlet sistemi çerçevesinde işlem yapması gerekmektedir. Bu durum içerisinde işlem yapabilmek için muhakkak E-devlet şifresine sahip oluyor olmanız gerekmektedir. E-devlet şifresi olmayan kişilerin hiç bir şekilde sorgulama işlemi yapabilmesi mümkün olmayacaktır.

Kişilerin bahsi geçen işlemi sağlayabilmesi için muhakkak PTT üzerinden E-devlet şifresi alması gerekmektedir. Alınan şifreyle birlikte işlem yapacak kişilerin https://www.turkiye.gov.tr/4b-tescil-kaydi adresine giriş yaparak ekrana çıkan ” Kimliğimi Şimdi Doğrula ” alanına tıklamasıyla birlikte yeni açılacak sayfa içerisinde yer alan T.C kimlik ve E-devlet şifresini girmesi yeterli olacaktır. Bu işlemle birlikte kişiler tüm tescil kayıtlarını sorgulayabilirler.

4B Tescil Kaydı Tespiti Nasıl Yapılır?

Bağ-kur ve Emekli sandığı kurumlarının SGK çatısı altında birleşmesi sonucunda tek bir alandan kişilere verilen hizmet türü olarak bilinmektedir. Kişilerin 4B kapsamında yapacakları her türlü çalışmaların ne durumda olduğu sorgulayabilmeleri ve buna bağlı olarak 4B tescil kaydı tespiti yapabilmelerine olanak sağlayan tek sistem bilindiği üzere E-devlettir.

Kişilerin E-devlet sisteminden yararlanabilmesi için muhakkak E-devlet şifresine sahip olması gerekmektedir. Şifre sahibi olmayan kişilerin hiç bir şekilde işlem içerisinde olabilmesi maalesef ki, mümkün değildir. Bu sebep esnaf dahil diğer çalışanlarının bu konudan yararlanabilmesi için PTT şubelerinden muhakkak e-devlet şifresi alacak olması son derece önem arz etmektedir.

E-devlet şifresine sahi olan kişilerin direk  4B tescil kaydı tespiti işlemi yapabilmesi için ilgili olan https://www.turkiye.gov.tr/4b-tescil-kaydi bağlantıya giriş yapmaları yeterli olacaktır. Sayfaya giriş yapan kişiler ekran içerisinde yer alan ” Kimliğimi Şimdi Doğrula ” alanına tıklaması ve açılacak yeni pencere içerisindeki talep edilen T.C kimlik bilgileri ve E-devlet bilgilerini girerek, sisteme bağlanmalıdır.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*