E DEVLET GİRİŞ


E-Devlet Giriş Nasıl Yapılır?

E-devlet tamamen devletin kişilere getirmiş olduğu önemli alt yapı sistemlerinden birisidir. Devlet üzerinde yapabileceğiniz sigorta işlemleri, askerlik işlemleri, eğitim işlemleri, sağlık işlemler, ceza – borç işlemleri gibi işlemlerin tümünü kapsayan kısaca devlet üzerinde yapılacak olan her türlü işlemlerin online bir biçimde yapılmasını sağlamaktan ibarettir. E-devlet kullanan kişiler büyük zaman tasarrufundan yararlanırken ilgili bilgiyi öğrenebilmek için ilgili Sosyal Güvenlik Kurumu binalarını işgal etmemektedir. Bu sebeple kullanmaya yönelik yüzlerce sebebi olan E-devlet sistemini kullanmak isteyen kişilerin muhakkak şifre sahibi olması gerekmektedir.

Bulunduğunuz yerde yer alan herhangi bir PTT şubelerinden E-devlet şifresi temin edebilir bu hususta alacağınız şifre yöntemiyle en hızlı şekilde e-devlet sistemine bağlanarak tüm işlemlerinizi en hızlı şekilde sağlayabilmeniz mümkün olacaktır. Kişilerin e-devleti tercih ederek tüm sistemleri kullanması her alandan fayda getireceği gibi kişilerin daima popüler olmasını sağlayacak olup, bir çok işlemlerinde en kısa sürede halledilmesini sağlayacaktır. İnsan yararına oldukça katkısı olan ve bunca acil işlemlerin en iyi şekilde istihdam ediliyor olması oldukça faydalıdır.

E-Devlet Kapısı

Kişiler açısından muazzam konulardan birisi olan E-devlet kapısı tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşını ilgilendiren konulardan birisidir. Kişilerin devlet güvencesi altında kalabilmesi açısından devlet arasında ki tüm bağların kontrol edilebilmesine olanak sağlayan E-devlet kapısı kişilere çözüm odaklı hizmetler sunarak tüm ihtiyaçlarını en iyi şekilde çözümleyebilmektedir. E-devlet kapısını kullanmak isteyen kişilerin postanelerden yani PTT’lerden müracaat halinde e-devlet şifresine sahip olabilmesi mümkündür. Elde edilen şifreler doğrultusunda E-devlet kapısı içerisinde devlete ait olan tüm ürünleri kullanabilmek ve bu bakımdan tüm işlemleri online bir biçimde sağlayabilmek tamamen mümkündür.

Kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumları hakkında ki yüzlerce soruya cevap bulabilmelerini sağlayan, kişilerin sağlık hizmetleri konusunda ki tüm sorunlarına çözüm ortağı sağlayan E-devlet kapısı günümüzde milyonların kullanıcısı olan tek adreslerden birisi olarak bilinmektedir. T.C vatandaşı olan kişilerin tamamen ücretsiz kullanabilecekleri ve olağanüstü sonuç alabilecekleri E-devlet kapısı sisteminden daima yararlanabiliyor olmak ve herhangi bir ihtiyaç durumunda alınan E-devlet şifresi ile tüm alanlardan en kısa süre içerisinde ihtiyaçları karşılayabiliyor olmak en önemli kriterler arasında yer almaktadır.

Sisteme giriş yapmak isteyenler https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ adlı sayfa üzerinden işlemlerini gerçekleştirebilir.

E Devlet SSK Sorgulama

E devlet üzerinden yapılabilen işlemlerde SSK sorgulama da yer almaktadır. SGK tarafından sunulan pek çok hizmete ulaşılacak sistem sayesinde kişiler sigorta kontrolünden emekli maaşına kadar pek çok işlemi yaparak bilgi alabilmektedir. Hizmet dökümü işlemleri için https://www.turkiye.gov.tr/4a-hizmet-dokumu adresine girilmesi gerekmektedir.

E Devlet Araç Sorgulama

E devlet üzerinden araçların yasal durumu hakkında da bilgi alabilmektedir. Araç sorgulama işlemlerinde sadece araç plakası yeterli olmaktadır. Araç plakası girildikten sonra sistem tarafından plakaya ait aracın bilgileri ekranda yer almaktadır. Araç sorgulama için ise https://www.turkiye.gov.tr/arac-sorgulama adresi ziyaret edilmelidir.

E Devlet Vergi Borcu Sorgulama

Kişilerin vergi durumlarının takip edebilmesi için de e devlet üzerinden hizmetler kullanıma sunulmuştur. E devlet üzerinden sunulan bu hizmetlerde kişilerin https://www.turkiye.gov.tr/gib-vergi-borcu-sorgu adresine giriş yapması ve sayfa üzerinden sorgulama yapması gerekmektedir.

E Devlet Sabıka Kaydı Alma

E devlet üzerinden sabıka kaydı almak da mümkündür. Eski yıllarda kişilerin sadece kurumlar üzerinden aldığı belgeler artık e devlet üzerinden kolay bir şekilde alınabilmektedir. E devlet üzerinden sabıka kaydı almak isteyen kişilerin giriş yapması gereken hizmet ekranı ise https://www.turkiye.gov.tr/adli-sicil-kaydi olarak belirlenmiştir.

E Devlet Mahkeme Sorgulama

Mahkeme takibi için de e devlet kullanılabileceği gibi ilgili hizmet https://www.turkiye.gov.tr/davalarim adrsi üzerinden hizmete açılmıştır. Kişiler link üzerinden giriş yapacağı hizmet ekranından kolay bir şekilde takip yapabilmektedir.


1 Comment Posted

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*