E İMZALI BELGE SORGULAMA


İnternet üzerinden yapılan işlemlerde son dönemlerde elektronik imza daha çok kullanılmaya başlanmıştır. Elektronik imza kişilerin dijital platforma aktarılmış imza şeklidir ve belgeler elektronik imza ile imzalandığında ıslak imza yerine geçmekte ve belge onaylanmaktadır. Bu bakımdan elektronik imza kullanan kişilerin bu tip durumlara dikkat etmesi ve sistemi doğru bir şekilde kullanması gerekmektedir. Elektronik imzanın kullanıldığı yerlerden bir tanesi de e devlet portalıdır.

E İmzalı Belge İşlemleri

E devlet üzerinden yapılan pek çok işlemlerde kişilerin resmi belge alabilmesi adına imza kullanabilmesi mümkündür. İmzanın kullanılması için kişileri öncelikli olarak bu hizmeti aktif bir duruma getirmesi gerekmektedir. Elektronik imzanın kullanılması için tüm işlemlerin yapılmasının ardından ise bu hizmet aracılığıyla kolay bir şekilde e devlet imkanlarından yararlanmak mümkün olacaktır. Elektronik imzalı bir şekilde alınan belgenin sorgulanabilmesi adına ise ayrı bir uygulama kullanıma sunulmuş durumdadır.

Elektronik imzalı belge sorgulama olarak adlandırılan bu hizmet ile birlikte kişilerin bu şekilde alınan belgelerin sorgulamasını yapabilmesi oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilmektedir. İlgili hizmet Kalkınma Bakanlığı tarafından sunulurken ihtiyaç duyan herkes hizmet üzerinden sorgulama yaparak bilgi alma şansına sahiptir. Tamamen ücretsiz olan bu hizmetlerde kişilerin sorgulama formunda yer alan alanları doldurması yeterli olacaktır.

Bu alanların doldurulmasının ardından sistem tarafından yapılacak sorgulamalar le birlikte kişilerin ihtiyaç duyduğu bilgiler yayınlanacak ve kolay bir şekilde işlemlerinin yapılması gerçekleştirilecektir.

Resimde görülen hizmet ekranı üzerinden elektronik imzalı belge sorgulama işlemleri kolay bir şekilde yapılabilir. Bu İşlemlerin yapılması sırasında dikkat edilmesi gereken tek detay formun doğru bir şekilde doldurulmasıdır. Paylaşılan hizmet ekranına erişim sağlamak isteyenlerin aşağıda yer alan bağlantıyı kullanılması yeterlidir. https://www.turkiye.gov.tr/kalkinma-bakanligi-imzali-belge-sorgu üzerinden sorgulama yapılabilir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*