EVLENME ÖDENEĞİNDE MİKTAR NASIL BELİRLENİR VE KİMLERE VERİLİR?


Sosyal devlet içerisinde ki bir çok önemli maddeler arasında yer alan evlenme ödeneğinden anne veya babanın vefat etmesi durumunda kız çocuğu olarak ölüm aylığı alan kişilerin evlenme ödeneğine sahip olması bilinmektedir. Aynı kapsamda yer alan kişilerin erkek çocuklarının bu tür kapsamlarda yararlanabilmesi kesinlikle söz konusu olmayıp, dul olan kişilerin yeniden evlenme isteklerinde de evlenme ödeneklerinden yararlanabilmesi mümkün değildir. İlk kez evlenecek kişiler için yararlanacak olan bu hizmet tek sefer için geçerli olup, ilgili ödeneği alabilmek içinde ölüm aylığının alınmış olması ana şartlar arasında yer almaktadır.

 

Evlenme Ödeneğinde Süre

Evlenecek kişilerin evlenme ödeneğinde Sosyal Güvenlik Kurumundan alacakları miktar tamamen almış oldukları ölüm aylığı tutarının 24 katıdır. Kişi örnek olarak aylık 100 TL ölüm aylığı alıyorsa 24 katı olarak 2.400 TL evlenme ödeneğini tek seferde alabilmiş olacak, 24 ay gibi süre içerisinde de bu kişilerin hiçbir şekilde SGK üzerinden ölüm aylığı almaya devam edebilmesi kesinlikle söz konusu olmayacaktır.

Evlenme ödeneğinde belirtilen 24 aylık süre çok önemlidir. Bu nedenle kişilerin yapacağı işlemlerde bu süreyi her zaman göz önünde bulundurması gerekmektedir. Toplu olarak paranın ödenmesi, evlilik öncesinde kişilere yardımda bulunarak işleri çok daha kolay bir hale getirmektedir. Bu bakımdan kişilerin mevcut haklarını bilmesi ve gerektiğinde bu haklarından yararlanması da önem arz etmektedir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*