GENEL SAĞLIK SİGORTASI BAŞVURUSU


Genel sağlık sigortası için hizmetlerden yararlanmak isteyen ve bu konuda başvuru yapmak isteyen kişilerin yararlanabileceği bir hizmette online olarak e devlet aracılığıyla sunulmaktadır. E devlet üzerinden kullanıma sunulan genel sağlık sigortası başvuru ekranı sayesinde kişilerin genel sağlık sigortasında dâhil edilmesi mümkündür. Bu konuda kişilerin ilk olarak e devlet üyeliği ile sisteme giriş yapması zorunludur. Bu nedenle kullanıcıların e devlet üyeliği alması ve bu üyelik ile sisteme giriş yapması gerekmektedir. sisteme giriş yaptıktan sonra ise yararlanılması gereken hizmet ekranı ve bağlantısı şöyledir;

 

https://www.turkiye.gov.tr/genel-saglik-sigortasi-basvurusu bağlantısı üzerinden e devlet ekranına giriş yapıldığında kullanıcıların karşılaşacağı ekran resimde görüldüğü gibidir. Bu ekranda da görüldüğü üzere kişilerin e devlet üyeliği ile sisteme giriş yapmaması halinde sistem tarafından hata mesajı yayınlanacaktır. Bu mesajın giderilmesi amacıyla ise mutlaka sisteme e devlet üyeliğiyle giriş yapılmalıdır.

Giriş sonrasında ise ekranda yer alacak form üzerinden yapılacak işlemler ile birlikte kolay bir şekilde genel sağlık sigortasına geçiş yapılabilir. Kişilerin genel sağlık sigortasına dahil edilmesinin ardından her ay prim borçlanması yapılacaktır. Bu prim borçlanmasının düzenli bir şekilde ödenmesi gerekirken ödemelerin aksatılması halinde sigorta hizmetinden yararlanılması da mümkün olmayabilir.

E devlet üzerinden sorulan bu hizmet sayesinde kişilerin sigorta ile ilgili işlemlerini yapabilmesi mümkün olduğu gibi genel sağlık sigortası bulunan kişiler de kolay bir şekilde durum hakkında bilgi alabilmektedir. Genel sağlık sigortası için yapılan sorgulamalarda kişilere ne kadar prim borcunun olduğu hizmetlerden kaç günden beri yararlanıldığı gibi tüm detaylar öğrenilmektedir. Bu açıdan sizler de sunulan hizmetler sayesinde kurumlara gitmeden kolay bir şekilde güncel bilgileri öğrenebilirsiniz.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*