GSS 18 YAŞ ALTI ÇOCUKLARIN DURUMLARI


18 yaşını doldurmamış kişilerin herhangi bir mevzuat içerisinde GSS işlemlerinden yararlanabilmesi ve buna tabi tutulabilmesi mümkün değildir. Bu sebeple bu kişilerin aile bireylerinden birinin SSK’lı, Bağ-kur’lu veya Emekli Sandığına ait sigortalılık konumunda olması sonucunda aile feryadı içerisinde tüm sağlık hizmetlerinden yararlanması mümkündür.

 

Kişilerin 18 yaşına girene kadar tüm işlemleri ailesi üzerinden olacağı gibi kişi reşit olana kadar tüm sorumluluklar aynı şekilde aile üzerinde sağlanacaktır. Kişilerin ailesinde herhangi bir güvence yoksa doğal olarak ailenin Genel Sağlık Sigortası kapsamında olması ve gelir testi durumuna göre Sosyal Güvenlik Kurumu birimlerine aylık ödeme yapmaları gerekmektedir. İlgili mevzuat içerisinde olan kişilerin GSS kapsamından bu şekilde yararlanmaları mümkün olacak iken, evde yaşayan kişi sayısına göre GSS borcu çoğalacaktır. Kişi 18 yaşına girmesi sonucunda reşit olacağı gibi herhangi bir devlet okulunda eğitim almaması durumunda doğal olarak sigortalı bir işe girmesi veya GSS kapsamları içerisinde olması şartı SGK birimlerine göre kesinlikle mevcuttur.

18 yaş altında hiçbir şekilde GSS’ye dahil olunması mümkün olmadığından dolayı bu durumdaki çocuklar için yapılması gereken herhangi bir işlem yoktur. Fakat çocuğa bakmakla yükümlü olan kişilerin sağlık güvencesi olmaması halinde GSS’ye dahil olunacağı için bu kişilerin GSS durumunu takip etmesi gerekir. Böylece sorunsuz bir şekilde sigortadan yararlanmak mümkün olacaktır.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*