GSS PRİM SORGULAMA


Herhangi bir sigorta kapsamına sahip olmayan kişilerin zorunlu olan Genel Sağlık Sigortası işlemlerinden yararlanması şart haline gelmiştir. Gelir testi yaptırarak aylık ödenmesi gereken tutarı aile gelirinin toplamına göre ödeme yapan kişilerin yanında bir de gelir testi yaptırmadan direk ödemeler yapan kişiler yer almaktadır.

GSS çatısı altında toplamda ödeme yapmış olan kişilerin prim sorgulama işlemlerinden yararlanmak istedikleri çok rahatça görülebilmektedir. Bu bakımdan GSS ile ilgili tüm problemleri kişiler E-devlet sistemi içerisinde giderdiği gibi, sizlerinde GSS ile ilgili yapabileceğiniz prim sorgulamaları tamamen E-devlet sistemi üzerinde n yapılması gerekmektedir. E-devlet şifresine sahip olan kişiler doğrudan işlem yapabilmeye müsait olacakken, şifre sahibi olmayan kişilerin hiç bir şekilde yararlanması mümkün olmayacaktır. Bu bakımdan kişilerin PTT‘den prim sorgulama işlemi yapabilmesi için e-devlet şifresi alması gerekmektedir.

GSS Prim Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-devlet sistemiyle GSS prim sorgulama işlemi yapacak olan kişilerin doğrudan https://www.turkiye.gov.tr/sgk-gss-borc-dokumu adresine giriş yapması gerekmektedir. Yapılacak olan giriş sayfasında kimlik doğrulama sayfasına yönelerek T.C kimlik ve E-devlet şifresi girerek GSS prim sorgulama işlemi yapılabilir.

 

Belirtilen işlemler tamamlandıktan sonra kişilerin online olarak GSS takibi yapabilmesi çok kolaydır. Online olarak yapılan işlemler sayesinde kişiler istediği zaman giriş yaparak durum kontrolü sağlayabilmektedir. Üstelik işlemler ücretsizdir. Bu açıdan hiçbir bedel ödemeden sadece e devlet girişi ile tüm ihtiyaçlar giderilebilir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*