GSS’DE 18 YAŞINDAN BÜYÜKLERİN DURUMLARI NEDİR?


2012’de çıkarılmış olan Genel Sağlık Sigortası kapsamında yer alan kişilerin 18 yaşında olması gerekçesi zaten yer alıyor.

18 yaşını doldurmuş kişilerin hangi kapsama gireceği konusunda ki net bir bilgi kesinlikle GSS’dir. Genel Sağlık Sigortası tamamen herhangi bir iş sahibi olmayan ve bu bağlamda herhangi bir gelire sahip olmayan kişilere sağlanmaktadır. Bu sebeple 18 yaşına yeni giren kişilerin herhangi bir durumu yoksa, herhangi bir işyerlerinde çalışarak sigorta kapsamından yararlanması gibi bir durumu yoksa bu kişilerin hiçbir şekilde Genel Sağlık Sigortasından muaf olabilmeleri kesinlikle mümkün değildir. 5510 sayılı kanun içeriğine göre 18 yaşını doldurmuş kişilerin herhangi bir eğitim, öğretim durumu içerisinde olmaması durumunda bu kişilerin gelir testi yaptırarak Genel Sağlık Sigortası kapsamında yer alması şart olacaktır.

Ki öğrenci olduğunu beyan eden kişilerin SGK’a bildirimde bulunmaları sonucunda tüm işlemler ortadan kaldırılmış olup, kişilerin tüm SGK borcu silinmiş olacaktır. İlgili işlemi yapmayan öğrenciler söz konusu ne olursa, olsun GSS üzerinde borçlu görünecektir.

 

18 yaşından büyük çocukların GSS için belirtilen detaylara dikkat etmesi yeterli olacaktır. İlgili işlemlerin yapılması ile birlikte kişiler herhangi bir sorun yaşamadan konuyla ilgili kolay bir şekilde bilgi alabilir. Yapılan işlemlerin kontrolü edilmesi için ise e devlet üzerinden sorgulama yapılarak durum bilgisi alınabilir. E devlet hizmeti için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*