İSTEĞE BAĞLI SİGORTALILIK


İsteğe bağlı sigorta bilindiği üzere kişilerin isteğe bağlı olarak prim ödemek suretiyle daha uzun süreler içerisinde sigortalı olabilmesine olanak sağlamaktadır. İsteğe bağlı olan sigortalılık işleminde kişilerin genel sağlık sigortasından yararlanabilmesi her halükarda mümkündür.

Belirlenen ay üzerinde 30 günden az çalışan veya tam çalışma içerisinde bulunmayan kişiler için sağlanmış olan isteğe bağlı sigortalılık tamamen kişilerin sosyal reformlardan yararlanabilmesine teşvik etmek, buna bağlı olarak da bir çok sosyal faaliyetler arasında yer alan sağlık hizmetlerinden yararlanmasına müsaade etmekten ibaret bilinmektedir. 5501 sayısı yasa içerisinde yer alan 50. madde hususunda kişilerin istediği gün çalışabilmeleri ve çalıştıkları süre doğrultusunda prim ödemeleri ve buna bağlı olarak geç yaşlarda emekli olabilmeleri mümkün hale gelmektedir.

İsteğe Bağlı Sigortalılık Detayları

İsteğe bağlı sigortalılık haklarından yararlanabilmek için muhakkak 30 günden az çalışmak veya hiç çalışmamak gerekmektedir.

 

Kendi seçimiyle yapmış olduğu sigortalılık işlemlerinde herhangi bir aylığa bağlanmamış olması, 18 yaşını doldurmuş olması, isteğe bağlı sigortalılık talep dilekçesiyle SGK kurumlarına başvurmuş olması gerekmektedir. Belirtilen detaylar, isteğe bağlı sigortalılık konusunda kişilerin bilmesi gereken bilgilerdir ve başvurularda mutlaka belirtilen detaylar göz önünde bulundurulmalıdır. İsteğe bağlı sigortada prim ödemeleri kişiler tarafından yapıldığı için Türkiye’de isteğe bağlı sigorta işlemleri çok yoğun değildir ve kişiler tarafından tercih edilmez. Buna karşın kişiler için böyle bir imkan da bulunmaktadır ve kişiler bu imkandan istediği zaman yararlanabilir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*