MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ MTV


Motorlu araç kullanan kişilerin binmiş oldukları aracın mali değeri dahil olmak üzere bir çok silindir hesabına göre yılda iki kez motorlu taşıtlar vergisine tabi tutulmaktadır. Vergilendirilecek olan MTV ücretlendirmeleri tamamen aracın yaş değerine göre ve motor değerine göre belirlenmektedir.

Yılda Ocak ve Temmuz olarak 2 kez alınacak olan MTV işlemlerin kişiler tarafından E-devlet sistemi üzerinde yapılabilmesi tamamen mümkündür. Kişilerin E-devlet sisteminden yararlanabilmesi için muhakkak E-devlet şifresine sahip olması gerekmektedir.

Sahip olacakları işlem doğrultusunda MTV’ye ait tüm borçlarını görebilmeleri ve ilgili olan borçları ödeyebilmeleri mümkün hale gelmektedir. Kişilerin bu işlemlerden yararlanabilmesi için E-devlet şifresi şart olarak istenirken, ilgili şifreye sahip olmayan kişilerin ise PTT şubelerinden e-devlet şifresi almaları gerekmektedir.

İlgili şu https://www.turkiye.gov.tr/gelir-idaresi-baskanligi bağlantı içerisinde kişiler Motorlu Taşıtlar Vergisi ve buna benzer bir çok vergi üzerinde ki tüm bilgilerini T.C kimlik veya araç plakası yöntemiyle öğrenebileceklerdir. Verilen bağlantının açılması sonucunda karşınıza gelen listeden yapmak istediğiniz sorgulama alanına tıklamanız yeterli olacaktır.

 

Online olarak yapılan işlemlerde kişilerin kredi kartı ile ödeme yapması gerekmektedir. Online ödemelerde herhangi bir sorunun yaşanmaması adına kartta yeterli limit olması gerekmektedir. Aksi halde limit olmadığı için ödem yapılamayacaktır. Kredi kartı ile ödeme konusunda başka bir detay olmadığı gibi kişiler tüm ödemelerini online olarak belirtildiği gibi yapabilmektedir. Bu konuda komisyon da alınmamaktadır.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*