MUHTAÇLIK (DUL YETİM MAAŞI) BAŞVURUSU


Sigortalı bir işte çalıştıktan sonra emekliye ayrılan ve emekli maaşı almaya başlayan bir kişinin vefat etmesi üzerine bu maaşta hak talebinde bulunabilen kişiler olabilir. Özellikle dul kalan eşlerin emekli maaşını almaya devam etmesi mümkündür.

Muhtaçlık ya da dul yetim maaşı olarak halk arasında tabir edilen bu imkan kişilerin maddi açıdan herhangi bir sorun yaşamamasını önlemekte ve yaşamını rahat bir şekilde sürmesini sağlamaktadır. Bu bakımdan eşi vefat eden ve eşi emekli maaşı alan kişiler muhtaçlık başvurusunda bulunabilir. Muhtaçlık başvurusunda bulunulmasının ardından kişilerin durumu incelenecek ve herhangi bir olumsuz durum tespit edilmezse dul yetim maaşı kişilere bağlanacaktır. Dul yetim maaşı için yaş açısından herhangi bir kriter bulunmadığı gibi kişiler çok genç yaşlarda da dul yetim maaşı almaya hak kazanabilmektedir.

Dul yetim maaşı için başvuru yapmak isteyen kişilerin yararlanması gereken hizmet e devlet üzerinden kullanıma sunulmuştur. Muhtaçlık dul yetim maaşı başvurusu adı ile Kullanıma sunulan bu hizmet ekranın resimde görüldüğü gibidir;

Belirtilen hizmet ekranına erişim sağlamak isteyen kişilerin kullanması gereken bağlantı ise https://www.turkiye.gov.tr/muhtac-dul-ve-yetim-maasi-basvurusu olarak belirlenmiştir. Kişiler tarayıcıları üzerinden bu bağlantı üzerinden erişim sağlanması halinde kolay bir şekilde güncel bilgilere erişim sağlayabilir durumdadır.

Bu bakımdan konuyla ilgili sizler de kolay bir şekilde işlemlerinizi paylaşılan bağlantı üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. E devlet aracılığıyla yapılan başvuru işlemlerinde dikkat edilmesi gereken önemli detaylardan bir tanesi e devlet üyelik bilgileri ile sisteme giriş yapılması gerektiğidir. Sistemi e devlet üyelik bilgileri ile giriş yapan kullanıcılar herhangi bir sorun yaşamadan hizmetten yararlanabilmekte ve işlemlerini de tamamlayabilmektedir. Üstelik sunulan tüm hizmetler ücretsiz olduğu gibi başvuru sırasında ya da daha sonrasında herhangi bir ücret kişilerden talep edilmemektedir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*