PARSEL SORGULAMA


Parsel sorgulama yaparak güncel durumu kontrol etmek isteyen kişilerin bu konuda internet üzerinden hizmet alabilmesi oldukça kolaydır. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından sunulan hizmetler ile birlikte resmi bir şekilde parsel sorgulama işlemleri yapılabilmektedir. Fakat bu konuda kişilerin bazı noktalara dikkat etmesi gerekmektedir. Her ne kadar Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından resmi bir şekilde hizmet sunulsa da yaşanacak herhangi bir sorunda tüm işlemler resmi yazılı kaynaklara bakılarak çözülecektir ve bu bakımdan kişilerin sadece bilgilendirme amaçlı internet hizmetlerini kullanması gerekmektedir.

Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kişilerin parsel sorgulama işlemlerini yapabilmesi adına öncelikli olarak iki farklı seçenek arasından seçim yapması gerekmektedir. İdari sorgu ve çoğrafi sorgu olarak ikiye ayrılan sorgulama işlemlerinde kişilerin bu sorgulamaları seçtikten sonra işlemlerine devam etmesi gerekmektedir.

İdari Parsel Sorgulaması Nasıl Yapılır?

idare sorgulama seçildiğinde kişilerin il, ilçe, mahalle, köy, ada ve parsel seçimini yapması gerekmektedir. Bu seçimlerin yapılmasının ardından sorgula butonuna tıklanarak seçime bağlı olarak sorgulama işlemleri gerçekleştirilmelidir.

Sorgulama yapıldığında ekranda alan detayları yer alır ve bu doğrultuda alanın niteliğini, mevkisi ve pastanın detayları yer almaktadır. Aynı zamanda harita görüntüsü de açılmaktadır ve böylece kişiler kolay bir şekilde istenen bölge için sorgulama yaparak parsel bilgilerini öğrenebilmektedir. Aynı zamanda sorgulama yaptıktan sonra hedefin dışındaki komşu parsellerin de detaylı bir şekilde incelenebilmesi mümkündür. Bu açıdan parsel ile ilgili tüm işlemlerin online olarak yapılabilmesi kolay bir şekilde bilgiye ulaşılmasını sağlamaktadır. Parsel sorgulama için yapılan işlemlerin sonrasında ise yol tarifi alınarak parsele ulaşım sağlanabilir.

Coğrafi Parsel Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Sorgulama için diğer bir tür coğrafi sorgudur ve doğru bir sorgulamanın yapılabilmesi adına enlem ve boylam bilgilerinin kullanılması gerekmektedir. Enlem ve boylam bilgileri kullanıldıktan sonra yine sorgulama butonuna tıklayarak aynı sonuç bilgilerine erişim sağlanabilir.

Parsel sorgulama işlemlerini yapmak isteyen kişilerin resimde görülen hizmet ekranından yararlanması gerekmektedir ve bunun için paylaşılan bağlantıyı kullanabilirsiniz. Bağlantı üzerinden yapacağınız işlemlerde direkt sorgulama ekranına erişim sağlayacak ve belirtilen adımları takip ederek sorgulama işlemlerini gerçekleştirebileceksiniz. Sorgulama işlemlerinde https://parselsorgu.tkgm.gov.tr/ adresinin kullanılması yeterlidir.

Mobil Parsel Sorgulama

Aynı zamanda iOS ve Android işletim sistemine özel olarak uygulamalar geliştirilmiş durumdadır ve bu bakımdan mobil olarak da parsel sorgulama işlemleri gerçekleştirilebilir. Mobil uygulamaları kullanılması da büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Öyle ki kişilerin herhangi bir şekilde bilgisayara erişim sağlayamadığı durumlarda cep telefonları üzerinden sorgulama yapabilir durumda olması ihtiyaçların karşılanmasına sağladığı gibi pratik bir çözüm de sunacaktır. Mobil uygulamaları indirmek isteyen kişlerin altta yer alan uygulama bağlantılarını kullanması da yeterli olacaktır.

App Store: https://itunes.apple.com/tr/app/tkgm-parsel-sorgu/id1039822649?l=tr&mt=8

Google Play Store: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tkgm.parselsorgu

Sizler de sunulan tüm bu bilgiler dahilinde parsel sorgulama konusundaki tüm ihtiyaçlarınızı gerek mobil gerekse de bilgisayarlar aracılığı ile kolay bir şekilde karşılayabilirsiniz.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*