PROFİLE GÖRE AÇIK İŞ SORGULAMA VE İŞ BAŞVURUSU


Türkiye’de istihdamın artırılması amacıyla İŞKUR tarafından çeşitli projeler yürütülmektedir. Yapılan anlaşmalar sonucunda kişilerin profillerine uygun iş ilanlarını ulaşması ve bu işler için başvuruda bulunması sağlanmaktadır.

Profile göre açık iş sorgulama ve iş başvurusu adıyla sunulan hizmetlerden yararlanan kişiler en uygun işleri bularak kendileri için çalışma fırsatı yaratabilmektedir. E devlet üzerinden sunulan İŞKUR hizmetlerinden isteyen herkes yararlanabilmektedir. Kişilerin İŞKUR kaydının olması halinde iş başvurusu ya da yeni iş arama gibi tüm işlemleri yapılabildiği gibi kişilerin e devlet üzerinden yapacağı işlemlerde ilk olarak üyelik bilgileri ile sisteme giriş yapması gerekmektedir.

İŞKUR tarafından sunulan hizmetler de kişilerin üyelik giriş yapmadan bilgi alabilmesi mümkün değildir. E devlet üzerinden sunulan İŞKUR hizmetlerine erişim sağladıktan sonra yapılacak işlemlere göre seçim yapılması yeterlidir. Kişilerin profile göre açık iş sorgulama ve iş başvurusu gibi hizmetler dışında iş başvuru sonuçlarının öğrenilmesi amacıyla da sorgulama yapması mümkündür.

Bu bakımdan İŞKUR aracılığıyla sunulan hizmetler sayesinde kişiler e devlet üzerinden kolay bir şekilde işle ilgili işlemlerini yapabilmektedir. İŞKUR tarafından sunulan hizmetlerde gerek iş arama gerek iş başvurusu yapma gerekse başvuruların durumunu sorgulama gibi çeşitli işlemler yapılabildiği için kişilerin tüm ihtiyaçları e devlet bünyesinde sunulmuş durumdadır.

E devlet üzerinden sunulan bu hizmetlerde kişilerin dikkat etmesi gereken detay sadece üyelik olurken, üyelik dışında herhangi bir detay bulunmamaktadır. Giriş sonrasında kişiler sunulan hizmetlerden dilediği gibi yararlanabilmektedir.

 

https://www.turkiye.gov.tr/profile-gore-acik-is-sorgulama adresi üzerinden sunulan hizmetlere kişiler direk bağlantı üzerinden erişim sağlayabilmektedir. Sisteme giriş yapıldıktan sonra ise ekranda yer alan adımlar takip edilerek gerekli işlemler tamamlanabilmektedir. Üstelik sunulan tüm hizmetler tamamen ücretsizdir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*