SGK 4A EMEKLİ AYLIĞI KESİNTİLERİ


Emekli olan kişilerin hizmet süreçlerinden sonra aylık almalarına hak kazanmaları suretiyle tekrar yeniden işe başlamaları gerekçesi içerisinde işverenin kişi hakkında işe başladığı hakkında bildirge vermesi durumunda kişilerin almış oldukları aylık doğal olarak kesilecektir. Herhangi bir kesinti olmaması açısından emekli olan kişilerin yeniden çalışma şartları kesinlikle sözleşmeli olmalıdır. Kişilerin yapacakları sözleşmeli çalışmalar herhangi bir aylık kesintisine neden olmayacak olup, emekli olan kişilerin ise bu konuda sözleşmeli çalışıyor olmalarında herhangi bir sakınca bulunmayacaktır.

Emeklilerin Yeniden Çalışma Şartları

Emekli olmuş kişilerin bulundukları bölgeye ait olan belediyeler de sosyal olarak yeniden çalışmaya başlayabilir. Belediyelerin sözleşmeli iş şartlarından çoğu emeklileri kapsadığı gibi bu kişilerin kendi istekleri doğrultusunda yeniden belediye gibi birçok kurumlar üzerinde iş yapabilmesi tamamen mümkündür. Söz konusu ne olursa, olsun emeklilerin yeniden çalışacak olmasında ki aylık kesintiler cüzi rakamdan ibaret olsa dahi muhakkak kesinti yapılarak kişilerin tekrar çalışma hayatına teşvik edici olması sağlanabilecektir. Fakat bu konuda bazı iş kollarında emeklilerin kesinlikle çalışamayacağı bölümler yer almaktadır.

 

Kişilerin kesintilerde yüksek bir oranda alınan vergiden de muaf tutulması bu konuda büyük bir avantaj sağlamıştır. Bu düzenleme sonrasında kişilerin maaşlarından mevcut vergiler ve sağlık hizmetleri nedeniyle kesinti yapılmaktadır. Kişiler bu tür kesintiler hakkında bilgi almak için e devleti kullanabilir. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak ilgili hizmete erişim sağlayabilir ve bilgi alabilirsiniz. https://www.turkiye.gov.tr/4a-emekli-aylik-kesintileri sayfası ziyaret edilerek işlemler tamamlanabilir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*