SGK 4A EMEKLİLİK KAYDI


Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde sigortalı olan kişilerin belli bir zaman sonrasında tüm şartları yerine getirmesi sonucunda kurumlardan emekliye ayrılmak adına başvuru sağlayabilmektedir. Kişilerin sigorta başlangıç tarihi ön planda tutulmakta olup, kaç gün prim ödemesi yaptığı ve kaç gün prim gün sayısı gerçekleştirdiği baz alınarak emeklilik imkanı sağlanabilmektedir. Kişilerin bu konuda emeklilik işlemlerini takip edebilmesi için muhakkak E-devlet sistemini kullanması gerekmektedir. Evrak takibi konusunda resmi işlemlerden birisi olarak bilinen E-devlet tamamen şifre yöntemiyle çalışmaktadır. Bu sebeple e-devlet şifresi olmayan kişilerin derhal PTT şubelerinden şifre alması gerekmektedir.

Şifre sahibi olmuş kişilerin E-devlet sistemi üzerinden emeklilik işlem takibi yapabilmesi için ilgili şu https://www.turkiye.gov.tr/4c-emeklilik-islemleri-evrak-takibi bağlantıya giriş yapması ve açılan sayfa içerisinde yer alan ” Kimliğimi Şimdi Doğrula ” alanına tıklaması gerekmektedir. Tıklama işleminden sonra açılacak olan sayfa içerisinde ki 11 haneli T.C kimlik ve E-devlet şifresini girme işleminden sonra kişiler rahat biçimde yaptıkları her türlü emeklilik işlemlerinin takibini e-devlet sayesinde gerçekleştirebilecektir.

 

SGK Emeklilik İşlemlerinin Takibi

Kişiler ilgili işlemler ile emeklilik takibi dahi yapabilmektedir emeklilik takibinin yapılması noktasında yine e devlet üzerinden sorgulama yapılmalıdır. Sorgulama ile emeklilik kaydının yapılıp yapılmadığı öğrenilebilir. Kişilerin 4A emeklilik ile ilgili işlemlerini yapabilmesi adına yukarıda yer alan e devlet üyelik girişi detaylarına dikkat etmesi gerekmektedir. Üyeliği bulunmayan kişiler dahi üyelik alma noktasında işlemlerini çok kısa bir süre içerisinde gerçekleştirebilmektedir. Bu bakımdan büyük bir kolaylık sağlanmış durumdadır. Sizler de belirtildiği gibi emeklilik konuşunda e devlet üzerinden hizmetlerini sunan SGK’dan yararlanabilirsiniz.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*