SGK 4B BORÇ DURUMU


Kişilerin sorgu türüne bağlı olarak her türlü borçları sorgulayabilmesine olanak sağlana E-devlet politikası kişilerin geçmişten, bugüne olan her türlü borç bilgilerini tek seferde gösterebilmektedir. BAĞ-KUR cari dönem, BAĞ-KUR geçmiş dönem ve BAĞ-KUR SGDP olmak üzere farklı yöntemler üzerinde borç durumu sorgulaması yapılabilmektedir. Kişilerin Sicil no veya T.C no girerek ilgili işlemi sağlayabilmesi için muhakkak E-devlet politikasından yararlanması gerekmektedir. E-devlet şifresi olmayan kişilerin direk PTT şubelerinden ilgili şifreyi temin edecek olmaları ve buna bağlı olarak tüm borç durumlarını sorgulayabilmeleri mümkün hale gelecektir.

4B Borç Durumu Sorgulama işlemi yapmak isteyen kişilerin https://www.turkiye.gov.tr/4b-borc-durumu olan adrese girmeleri ve takriben sayfada çıkan ” Kimliğimi Şimdi Doğrula ” kısmına tıklamaları gerekmektedir. Yeni açılacak olan sayfa içerisinde yer alacak 11 haneli vatandaşlık kimlik numarasını ve PTT’den alınmış olan E-devlet şifresinin girilmesi yeterli olan bir davranış olacaktır. Sisteme giriş yapılmasından sonra kişilerin 4B konsepti üzerinde her türlü borçları görebilmeleri ve buna bağlı olarak borç sorgulama işlemi yapabilmeleri mümkündür.

4B sigorta türünde borçlar çok önemli olduğundan dolayı kişilerin borçlarını düzenli bir şekilde takip etmesi gerekmektedir. Borç takibi yapılmaması ile birlikte borçların aksatılması kişiler için ciddi sorunlar yaşatabilmektedir. Özellikle emeklilik gibi durumlar için çok önemli durumda bulunan borçların düzenli bir şekilde ödenmesi her zaman için kişilere avantaj sağlamaktadır.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*