SGK BORÇ SORGULAMA


SGK Borç Sorgulama

Sigortalılık kapsamında yer alan tüm kişilerin bağ-kur’lu olma sonucunda geçmişten, bugüne ait olan tüm borçları döküm halinde alabilmesi ve geçmiş SGK borç dökümleri inceleyebilmesi tamamen mümkün hale gelmiştir. Kişilerin SGK kapsamı içerisinde borç dökümü inceleyebilmesi veya sorgulayabilmesi için E-devlet sistemi içerisinde yer alıyor olması gerekmektedir. Bu kapsamda sorgulama işlemi yapacak kişilerin mutlaka E-devlet şifresine sahip olması eğer ki şifre bulunmuyorsa PTT şubelerinden temin etmesi gerekmektedir. Alınan E-devlet şifresi ile hizmet dökümü kapsamı altında SGK ile alakalı olan tüm borç dökümü işlemlerini yapabilmek son derece mümkün hale gelmektedir.

4B kapsamında yer alan kişilerin borç dökümü yapabilmeleri için ilgili https://www.turkiye.gov.tr/4b-borc-durumu olan bağlantıya tıklaması ve açılacak olan sayfa içerisinde yer alan ” Kimliğimi Şimdi Doğrula ” alanına tıklaması gerekmektedir. Tıklama sonrasında açılacak olan ekran içerisinde E-devletin sizlerden talep edeceği 11 haneli T.C kimlik numarasını ve PTT’den almış olduğunuz E-devlet şifresini giriyor olmanız yeterli olacaktır. 4A kapsamında yer alan kişilerin de https://www.turkiye.gov.tr/4a-hizmet-dokumu olan bağlantı içerisinde aynı işlemi yaparak borç dökümü işleminden yararlanabilmesi mümkündür.

SGK Borç Sorgulama Ekranı

SGK bünyesinde yer alan kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında yararlandıkları sigorta içerisinde bir takım borçlara zaman, zaman sahip olabilmektedirler. Kişilerin bu konu hakkında tüm işlemleri yapabilmesi ve ilgili alanları sorgulayabilmesi için E-devlet sistemini kullanacak olması kesinlikle önem arz eden konular arasında yer almaktadır. Kişilerin E-devlet sistemi kullanabilmesi ve tüm borç dökümünü ele alabilmesi için muhakkak borç sorgulama işleminde istenecek olan E-devlet şifresine sahip olması gerekmektedir. İlgili şifreye sahip olacak olan kişiler E-devlet sisteminden yararlanması mümkün olacak iken, şifresi olmayan kişiler ise PTT’den kendilerine özel şifre tahsil ettirerek E-devlet sistemini kullanabilecektir.

Resmi olarak kişilerin borç sorgulama işlemlerini şu https://www.turkiye.gov.tr/sgk-gss-borc-dokumu bağlantı içerisinde yaptıkları bilinmektedir. Bu sebeple borç sorgulama işlemi yapacak olan kişilerin ilgili bağlantıya giriş yapması yeterli olacaktır. Sayfa içerisinde çıkacak olan kimlik doğrulama işlemi tamamlandıktan sonra kişilerin doğrudan 11 haneli T.C kimlik numarası girmesi ve buna bağlı olarak PTT’den almış oldukları e-devlet şifresini girmeleriyle beraber borç sorgulama işlemi yapabilmeleri mümkün olacaktır.

SGK Borç Yapılandırma

4A, 4B ve 4C sigorta kollarında yer alan kişilerin her türlü Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinde ki birikmiş borçlarını taksitlendirebilmeleri gerekli mevzuat kararları gereğince mümkün hale gelmektedir. Bu sebeple kişilerin ilgili borçları yapılandırmaları için öncelikle borç bilgisine sahip olmaları gerekmektedir. Ki ilgili işlem e-devlet kullanıcıları tarafından yapılabilmektedir. E-devlet sistemi tamamen PTT’den alınan şifre yöntemiyle sağlanabilmektedir. Borç sorgulama işlemi yapacak kişilerin doğrudan ilgili şu https://www.turkiye.gov.tr/sgk-gss-borc-dokumu bağlantı içerisinde gerekli bilgileri girmesi doğrultusunda ilgili SGK borçlarını görebilmeleri mümkündür. Sayfa içerisinde 4A, 4B ve 4C’li olan kişilerin tüm borçlarını sorgulayabilmeleri ve bu doğrultuda borç dökümü alabilmeleri tamamen mümkündür. Borç dökümü almış kişilerin toplamda olan borçlarını SGK birimleri üzerinde yapılandırabilmesi veya taksitlendirebilmesi tamamen mümkün hale gelmektedir.

İlgili kişilerin borçları ödeyemeyecek duruma gelmesi sonucu sonrasında borç yapılandırma işlemlerini tercih ederek daha iyi konumda olabilmesi görülmüştür. Bu nedenle Sosyal Güvenlik Kurumunun 5510 sayılı kanun gereğince kişilere belli şartlar altında ilgili borçların ödenebilmesine yönelik borç yapılandırma hizmet verdiği bilinmektedir. Kişilerin tüm işlemleri SGK kurumlarında yapması gerekir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*