SGK ÇALIŞMA SAATLERİ VE FAZLA MESAİ


Sosyal güvenlik kurumunda yer alan kamu kurumlarında geçerli olan çalışma saatlerinde ki zorunluluk esasları tamamen farklı bir biçimde gerçekleştirilmiştir. SGK kurumu içerisinde yer alan kişilerin ayda 50 saati, yılda ise 300 saati aşması mümkün değildir. Bütçe kanunlarında yer alan maddelere göre fazla çalışan kişilerin hakkı maksimum üç katı kadar ödenebilmektedir.

SGK’da yer alan çalışma saatlerinde ki fazla mesai saatleri önleme alınacak ve fazla saatlerin giderilmesi açısından gerekli personel alımları arttırılacak olup, herkesin çalışma saati eşitlenecektir. İlgili süreyi maliye bakanlığı belirleyeceği gibi, kişilerin çalışma saatlerinde ki değişiklikler de tamamen maliye tarafından belirlenecektir. SGK bünyesinde yer alan Vergi dairesi gibi bir çok alanlarda da saat değişikliğine gidilecek olup, mesai saatlerinde ki fazlalıklar maaş katı olarak ödenecektir. Sosyal Güvenlik Kurumu birimlerine ait olan sağlık politikaları içerisinde yer alan destek hattında çalışan kişilerin kişilere daha iyi hizmet vermesi suretiyle personel sayıları arttırılacak olup, fazla mesai saatleri gibi durumlar tamamen ortadan kalkmış olacaktır.

 

Kişilerin çalışma ve mesai gibi durumlarda SGK tarafından hazırlanan bu tür mevzuatlara dikkat etmesi gerekmektedir. Kişilerin yaşanan haksızlık gibi durumlarda itiraz etme hakkı da bulunduğu gibi bu tür şartların daha da altında işçi çalıştırılması mevzuatlar gereği yasaktır. Bu nedenle kişilerin bu tür durumlara dikkat etmesi gerekir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*