SGK EKSİK GÜN BİLDİRİMİ


İşveren kişilerin çalıştırmakla yükümlü olduğu işçilerin işe gelmemesi durumlarında ilgili durumların Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilmesi şarttır. Kişiler 30 günlük çalışma sürecinde ne kadar işe gelmemişse bunun SGK’a bildirilmesi kişinin prim gün sayısını etkileyecektir. Bu sebeple işveren kişinin çalıştırmış olduğu kişilerin gelme sayısına bağlı olarak prim ödemesi yapacaktır. İşçinin gelmediği durumları bildirmemek işverenin kendi zararına olup, tespit edilmesi sonucunda cezai şartlandırmalar üzerinde işveren yüklü ceza ödemek durumunda kalacaktır. 5510 sayılı kanun gereğince 86. maddenin 4. ve 5. açıklamalarında kişilerin gelmediği günlerin gerekçelendirilmesi şartı ortaya çıkmıştır. Yani kişinin ücretli veya ücretsiz izin kullandığının kanıtlanması gerektiği ve bu durumun Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilmesi şarttır.

Sosyal Sigortalar İşlemleri Yönetmenliğinde yapılan değişiklikler sonrasında kişilerin bu konu eksik gün bildirimi yapmasında ki zorunluluğun devam ettiği açıklandı. Bağ-kur’lunun altında sigortalı olarak çalışan kişilerin gelmemiş olduğu günlerin hangi kapsama uyduğunu işveren belirlemeli ve bu konuda ki tüm eksik gün bildirimini SGK’a ileterek, kişinin prim gün sayısının artmasına ve kişiye yapacakları prim ödemesinin düşmesine neden olmalıdır.

 

Eksik gün bildiriminin özellikle kişilerin emeklilerinde yeterli primi elde edememesine neden olması, mağduriyeti de arttırmaktadır. Bu nedenle kişilerin online olarak sorgulama yaparak durumun kontrol etmesine herhangi bir eksik gün bildiriminde hemen duruma müdahale etmesi çok önemlidir. Eksik gün bildirimi konusunda bilgi almak için aşağıdaki bağlantıyı tıklayarak durumunuzu kontrol edebilirsiniz.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*