SGK İDARİ PARA CEZALARI


Kişilerin bağ-kur kapsamında olarak işveren niteliğinde bir çok işçiyi çalıştırmaları ve bu doğrultuda yapması gereken yasal işlemleri yerine getirememesi durumunda bir çok idari para cezaları kesilmektedir. Kişilerin sigortalı işe giriş bildirgesi vermemesi sonucunda mahkeme kararıyla kişilerin tüm bilgileri incelenerek SGK kapsamında idari para cezasına çevrilebilmektedir. SGK kapsamında yer alan yürürlükteki tüm maddelerin eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi aksi takdirde işlem yapılmaması sonucunda asgari ücret hesabından kat sayısı arttırarak idari para cezaları verilmektedir.

Yasal süreler içerisinde yeni işe başlayacak kişiler için giriş bildirgesi yapılmaması durumunda işveren kişilerin 1 aylık asgari ücret karşılığında ceza ödemesi gerektiği bilinmektedir. Aynı işlemin tekrarlanması durumunda yani ikinci kez farklı kişinin işe başlaması durumunda bildirge verilmemesi durumunda asgari ücretin 5 katı kadar idari para cezası kesilerek iş verenin 8.235 TL ceza ödemesine neden olabilecektir.

Kişilerin SGK kapsamında yer alan tüm maddelere hakim olabilmesi ve bilinçli bir şekilde yönetmenlik sağlayabilmesi için tüm şartları iyi biliyor olması gerekir. İlgili şartların tamamına http://www.sgk.com.tr/Content.aspx?cid=39 adresinden ulaşabilirsiniz. Tüm fıkra ve maddeler liste halinde yer aldığı gibi cezai tutarlarda yanında belirtilmiştir.

 

İdari cezalar için detaylı olarak hazırlanan sayfa sayesinde kişiler detaylı bilgi alarak pek çok farklı duruma karşı önlem alabilmektedir. Ayrıca yaşanılan durumda da nasıl bir para cezasının gelebileceği sayfa ayrılacağı ile öğrenilebilir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*