SGK MÜSTEHAKLIK BELGESİ SORGULAMA


Kişilerin sosyal güvence altında olmaları sonucunda birçok haklardan yararlandıkları habersiz oldukları bir durumdur. Başta Sağlık bakanlığı olmak üzere SGK kapsamında yer alan kişilere getirilmiş bir çok müstahak işlemler yer almaktadır. Kişilere özel düzenlenen yönergeler doğrultusunda, kullanılması gereken hak paylarını kişiler kendi istekleri doğrultusunda işleme alabileceklerdir. Kişilerin bu konuda müstehaklık belgesi sorgulayabilme işlemi yapabilmesi için muhakkak E-devlet sistemini kullanıyor olması gerekmektedir. E-devlet sistemi tamamen bir kişiye özel olan durum olmakla birlikte sadece şifre yöntemiyle çalışan sistemlerden birisidir. Kişilerin herhangi bir E-devlet şifresine sahip olmaması sonucunda herhangi bir belge sorgulama işlemlerinden yararlanamayacağı kesin olan durumdur.

SGK Müstehaklık Belgesi Sorgulama Hangi Adres Üzerinden Yapılır?

E-devlet şifresi ile SGK Müstehaklık Belgesi Sorgulama işlemi yapmak isteyen kişilerin doğrudan https://www.turkiye.gov.tr/spas-mustahaklik-sorgulama adresine giriş yaparak, açılacak olan sayfa içerisinde ki ” Kimliğimi Şimdi Doğrula ” olan alanını seçmesi gerekmektedir. Yapılan seçim işleminden sonra sistemin sizlerden isteyeceği 11 haneli T.C kimlik bilgisi ve PTT’den alınmış olan E-devlet şifresi girişinden sonra kişiler oldukça basit yöntemlerle müstehaklık belgesi sorgulayabilecektir.

 

SGK Müstehaklık Belgesi Sorgulama İçin Ne Gerekir?

E devlet üzerinden sunulan bu işlemlerde kişilerin tek gereksinimi e devlet üyeliğinin olmasıdır. E devlet üyeliği olan kişiler ücretsiz bir şekilde online olarak bilgi alabilir. Aynı zamanda kişilerin kolay bir şekilde işlemelerini sürdürebilmesi adına doğru hizmet ekranını kullanılabilir. Sunulan hizmetlerde müstehaklık sonucu ekranda yer alabileceği gibi kişilerin doğru bilgi alması sağlanmaktadır. Sistem tarafından güncellenen ve her zaman güncel veriler üzerinden sunulan hizmetlerde herhangi bir hata olmamaktadır. Bu açıdan sizler de e devlet üzerinden sunulan adres sayesinde kolayca işlemlerinizi yapabilirsiniz.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*