SGK PRİM ALACAKLARINDA ZAMANAŞIMI SÜRELERİ


Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde az duyulan SGK prim alacakları içerisinde ki zaman aşımı sürelerinin tekrar prim gün sayısına kazandırılmasına yönelik yapılan çalışmalar olarak bilinmektedir. İlgili kişilerin bu kapsamda yer alacak olması doğrultusunda kişilerin bir çok hakkının gasp edilmiş olmasını kazanabilmesine ilişkin yaptıkları her bir müracaat kapsamlarına prim alacaklarında ki zaman aşımı süreci denir.

Kişilerin hukuksal anlamda gerekli olabilecek her türlü alanda ki zaman aşımı sürelerini kazanabilmeleri açısından kullanacakları savunma durumlarında hukuksal engeller bulunmamaktadır. Kişilerin zaman aşımı olan durumların netliğini kazandırabilmesi için öncelikle somut olarak evrak bildirgesi doğrultusunda Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirmeleri gerekmekte ve bu kapsamda SGK’nin ilgili müracaatları değerlendirmesi gerekmektedir.

Yapılan değerlendirme içerisinde ki zaman aşımı bünyesinde kişilerin prim gün sayısında kişilerin prim gün sayısı üzerinde herhangi bir haklılığı görülmüşse SGK bu konuda kişilerin prim gün sayısını değiştirerek, zaman aşımında geçen tüm süreleri de ilgili çalışma içerisine ilaveten ekletebilmektedir. Bu sebeple işiler ana savunma haklarıyla prim alacaklarını yerine getirmiş olurlar.

SGK ile ilgili yapılan ya da yapılacak tüm işlemlerde mevzuatlar göz önünde bulundurulmalıdır. Bu doğrultuda adil bir şekilde işlemler tamamlanacağı için kişiler için de sorun yaşanması söz konusu olmayacaktır. SGK konusunda belirtildiği gibi siz de işlemlerinizi mevzuatlar dâhilinde yapabilirsiniz. Böylece zaman aşımı süreleri gibi detaylı işlemlerin bilinmesine ya da uygulanmasına gerek kalmayacaktır.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*