SGK TARIM SİGORTASI


Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde tamamen isteğe bağlı sigorta kollarına giren tarım sigortasında çalışma zorunluluğu yer almamaktadır. Kişiler bir nevi sosyal devletin tüm haklarından yararlanmak üzere 4A kapsamına bağlı olmakla beraber SGK isteğe bağlı tarım sigortası yaptırabilmektedir. Lakin unutulmaması gerekir ki, ilgili isteğe bağlı sigorta türlerinin tamamı kişilerin başvuru yapmasıyla gerçekleşmesiyle mümkün hale gelmektedir Bu nedenle isteğe bağlı sigorta yaptırmak isteyen kişilerin derhal SGK birimlerine başvuru sonrasında prim ödemeleri gerekir.

Ödenen primler aylık düzenli şekilde yapılacağı gibi kişiler isteğe bağlı sigortada yapacakları ödeme sonucunda SSK kapsamında yer alan gün sayısına eklenebilecek, tüm vatandaşların sağlık hizmetlerinden yararlandığı gibi yararlanması mümkün olup birçok müstahaklardan da istifade edilecektir. Kişilerin SGK tarım sigortası alabilmesi için ilgili şartlarına yerine getirerek, sigorta kollarında 4C kapsamını seçmesi ve dolduracakları sigorta başvurusunu bulundukları bölgede yer alan en yakın SGK il müdürlüğüne müracaat ederek tamamlamaları gerekmektedir. Vakıf bankası veya Ziraat bankası üzerinden prim ödemeleri yaparak tarım sigortası alabilirsiniz.

Tarım sigortası gibi farklı düzenlemeler ve imkânların getirilmesi kişilerin mağduriyetlerini önlediği gibi daha iyi gelir elde edilmesi noktasında da güvence sağlamaktadır. SGK tarım sigortası gibi hizmetlerde mevzuatlar ve şartlar değişebildiği için kişilerin dönem içerisindeki güncel kriterleri öğrenmesi gerekir. Bu konuda da yine SGK’dan yardım alınabilmektedir.

SGK tarım sigortası gibi pek çok sigorta ve destek SGK tarafından günümüzde uygulanmaktadır. Vatandaşların kolay bir şekilde hizmetlere erişebilmesi ve merak ettiklerini öğrenebilmesi bu konuda avantaj sağlarken, kişilerin de tüm şilemlerini resmi prosedürlere uygun bir şekilde yapabilmesi sağlanmaktadır.

 


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*