SGK ÜCRETSİZ İZİN


Kişilerin belli bir mevzuatta şikâyetlerini dile getirerek yazılı olarak işverene bildirmeleri gerekmektedir. Ücretsiz izin içerisinde verilecek olan izin dilekçelerinde kişilerin kullandığı ücretsiz izin kanunları içerisinde işçiye hiç bir şekilde ücret ödenmez. Ücretsiz izin adı üstünde kişinin kendi kararı doğrultusunda gelmeyeceği dönemlerin günlük zirai kazançlardan düşürülmesini istemek ve bunun karşılığında izin hakkını kullanmaktan ibarettir. SGK primi tahakkuk etmeyeceği gibi kişilerin ücretsiz kullanacağı izinler için Sosyal Güvenlik Kurumunu kişinin gelmediği eksik günler hakkında bildirim yapılması zorunludur. İşveren kişilerin işçileri ücretsiz biçimde izine çıkarması söz konusu değildir. Ki bahsi geçen ücretsiz izin tamamen çalışan işçinin ana haklarından birisi olduğu gibi, kişi kendi isteğiyle ücretsiz izin kullanabilir.

Ücretsiz çalışmalar içerisinde kişilerin normal kanun şartlarına göre sağlık haklarından yararlanabilmesi mümkün değildir. Kişinin ön tarihlerde belirleyeceği ücretsiz izinler işveren tarafından SGK’ya bildirim sağlanacağı gibi kişilerin ücretsiz izin döneminde sigortalılıktan yararlanamayacaktır. Zira bu konuda işçiler ücretsiz izin dahi kullansak hak olarak verilen sağlık hizmetlerini kendisi, eşi ve çocuğu için kullanmaya devam edebilir.

İzin, sevk ve rapor gibi çeşitli konularda SGK’da belirtilen şartlar geçerli olmakla birlikte işverenin durumu kabul etmemesi halinde bile kişiler haklarını arayabilmektedir. SGK güvencesi ile çalışan bir kişinin hakları şartlar dâhilinde sağlanırken, işverenin de aynı şekilde çeşitli hakları bulunmaktadır. Kişiler kendi haklarına sahip çıkmalı ve olası bir mağduriyette mutlaka konuyla ilgili itirazda bulunmalıdır. Bu sayede herhangi bir sorun yaşanmadan kişilerin haklarına kavuşması sağlanabilir.

SGK tarafından hazırlanan mevzuatlarda değişiklikler olabildiği gibi kişiler resmi internet sitesi üzerinden bu konuda genel bilgileri öğrenebilmektedir. Bu sayede yaşanılan sorun sonrasında yapılacak kısa bir araştırma ile mevzuattaki durum hakkında bilgi alınabilir.

 


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*