SİGORTALI İÇİN MALULLÜK SEVK TALEBİ


Kişilerin sağlık kuruluşuna yapacakları malullük sevk talebi tamamen yazılı dilekçe ile gerçekleşmektedir. Kişilerin sevk talebi alabilmesi ve bu işlemin tamamen gerçekleştirilmesi için muhakkak sevk talebine uygun bir dilekçenin doldurulması ve buna bağlı olarak dilekçe içerisinde ikametgaha yakın olan bir hastaneye sevk işleminin yapılmasını belirtmeniz gerekmektedir. Sigortalı olan kişilerin yararlanabileceği sevk talebi içerisinde ki dilekçede kesinlikle T.C kimlik bilgileri, Sigortalı hali, adresi ve iletişim bilgileri yer alması gerekmektedir.

İş kazası, meslek hastalığı sonucunda iş göremez talebinde bulunmak mümkün olacaktır. Buna bağlı olarak da, çalışma gücünü oranla belirterek kaybettiğini izah ederek sevk talebi oluşturmak çok daha doğru sonuçlar getirecektir. Kişilerin ilgili dilekçeyi doldurması sonucunda yaşadıkları bölgede yer alan herhangi bir SSK birimlerine elden teslim etmesi ve malullük sevk talebi istediğini açıkça belirtmesi gerekmektedir. Dilekçe ilgili birim tarafından incelenecek olup, dilekçede bulunulmuş ricanın gerçekleşmesi açısından gerekli işlemler SSK tarafından başlatılacak olup, sevk talebi bulunan kişiye konu hakkında bilgi verilmiş olacaktır.

Malullük ile ilgili işlemlerde kişilerin belirtilen adımları takip etmesi gerekirken, bu konuda kişiler kolay bir şekilde işlemlerini yapabilmektedir. Online olarak pek çok konuda bilgi alınabilir olması da özellikle SGK resmi internete sitesinde güncel mevzuatların yer alması kişilerin bilgiye ulaşması noktasında kolaylık sağlamaktadır. Bu bakımdan sizler de online olarak bilgilerinizi kolay bir şekilde kontrol edebilirsiniz

Kişilerin benzer durumlar sonrasında tekrar çalışabilmesi de mümkün olduğu için her iş kazasının malullük ile sonuçlanması söz konusu değildir. Bu konuda kişilerin doktor tarafından verilecek rapora göre işlem yapması gerekmektedir. Rapor ile birlikte kişilerin sağlık açısından ne durumda olduğu taraftar bir şekilde belirlenecek ve rapora göre kişilerin sigorta ve SGK ile ilgili işlemlerinin durumuna bakılacaktır.

 


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*