SOSYAL GÜVENLİK KURUMU KART İLE PRİM ÖDEME UYGULAMASI


Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınan hizmetler dahilinde kişilerin prim ödemesi yapması gerekmektedir. Farklı sigortalar için gereken bir prim ödemelerinde kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumu kart ile prim ödeme uygulamasını kullanılması gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu kart ile prim ödeme uygulamasını kullanmak isteyen kişiler için alternatif bir seçenek e devlettir. E devlet üzerinden kullanıma sunulan hizmetler sayesinde kişiler Sosyal Güvenlik Kurumu’na gitmeye gerek kalmadan ödemelerini internet üzerinden yapabilmektedir.

Sosyal güvenlik kart ile prim ödeme uygulamasına giriş yapmak isteyen kişilerin öncelikli olarak e devlet üyelik bilgileri ile sisteme giriş yapması gerekmektedir sınav sistemi üyelik girişi yapıldıktan sonra ise uygulamadaki engelli engel kaldırılmaktadır.

 

Sosyal Güvenlik Kurumu’nda ait sigortası bulunan kişiler GSS ve ya Bağkur gibi sigortalar için prim ödemesine yapabilmektedir. Kişiler sadece prim ödeme işlemleri için değil borç takibi yapabilmesi için de aynı hizmetler kullanılabilmektedir e devlet üzerinden sunulan Sosyal Güvenlik Kurulu kart ile prim ödeme uygulaması yönlendirmeler ile birlikte web tahsilat servisi erişmekte ve ödemelerini tahsilat servisi üzerinden yapılması sağlanmaktadır. Serviste sosyal güvenlik kurumunun diğer ödeme yöntemlerinden sadece kredi kartı ile ödeme kabul edildiği için kişilerin bu detaya dikkat etmesi ve kredi kartı kullanması gerekmektedir. Kredi kartının kullanılamayacağı durumlar da Sosyal Güvenlik Kurumu resmi ödeme sistemlerinin kullanılması da mümkün değildir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*