SPAS MÜSTEHAKLIK SORGULAMA


Kişilerin sağlık kuruluşlardan yararlanmak üzere kullandıkları sigorta kollarının vermiş olduğu hak paylarını sorgulayabilmeleri ve bu bakımdan gerçekleşecek her türlü sağlık hizmetlerinden yararlanabilmeleri için E-devlet sistemi üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu idaresine ait olan müstahaklık sorgulama işlemlerini yapmaları gerekmektedir.

İlgili E-devlet işlemi yapmak isteyen kişilerin E-devlet şifresine sahip olması zorunluluğu mevcuttur. PTT şubelerinden tahsil edilmesi mümkün olan e-devlet şifresine sahip olan kişiler E-devlet kapısı altında gerçekleşecek her türlü sorgulamaları yapabilecektir.

 

SGK Müstahaklık Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kişilerin şifre alma işleminden sonra Sağlık Bakanlığının vermiş olduğu hak paylarından yararlanabilme veya hak paylarını öğrenebilme için ilgili şu https://www.turkiye.gov.tr/spas-mustahaklik-sorgulama bağlantıya giriş yapmanız ve sayfa içerisinde açılan kimlik doğrulama bilgilerinde ki ” Kimliğimi Şimdi Doğrula ” alanına tıklamanız gerekmektedir. Tıklama sonrasında yeniden açılacak olan sayfa üzerinde E-devlet bilgilerinizi ve 11 haneli T.C kimlik bilgilerinizi girecek olmanız ilgili müstahaklık sorgulama işlemlerinizi yapabilmenize yardımcı olacaktır. Kişiler sağlık bakanlığının belirlemiş oldukları tüm pay haklarını ilgili sistem üzerinden öğrenebilir, yararlanmak istedikleri gerekçesinde de istediği hastaneden randevu alabilir.

Kişilerin sağlık provizyonunun alınması, sağlık hizmetlerinden sigortalı bir şekilde yararlanabileceğini göstermektedir. Bu bakımdan başka biri üzerinden ya da direk sigortalı olan kişini sağlık güvencesinin olup olmadığı belirtilen şekilde sorgulanarak öğrenilebilir. Bu konuda yapılan işlemler üstelik ücretsizdir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*