SSK 4A VE BAĞKUR 4B TOPTAN ÖDEME İŞLEMLERİ


4A ve 4B kapsamında yer alan bağ-kur üzerinden sigortalı olan kişilerin çalışma sırasında işten ayrılmaları durumunda veya işten çıkarılma durumlarında kişilere ödenen sigorta primleri toplan ödeme yöntemleriyle gerçekleşmektedir. Bahsi geçen toptan ödeme herkes için geçerli olmayıp ilgili ödemeyi alabilmek için bazı şartları yerine getirebilmek önemlidir. Bağ-kur sistemi üzerinde bayanların 60 erkeklerin ise 62 yaşını doldurmamış olması durumunda sigorta prim ödemeleri bağ-kur kanunun 39. maddesine göre sağlanmaktadır.

Kişilerin E-devlet sistemi üzerinden 4A ve 4B kapsamı doğrultusunda ödeme dökümlerini incelemesi ve ilgili mevzuatları takip ederek amacına ulaşabilmesi mümkündür. Tamamen e-devlet şifresi yöntemiyle sağlanabilen toptan ödeme işlemlerinden yararlanmak isteyen kişilerin muhakkak e-devlet şifresine sahip olması gerekmektedir. Şifre sahibi olmayan kişilerin PTT üzerinden müracaat halinde alabilmesi mümkün olabilecektir. E-devlet şifresi problemini gidermiş kişilerin direk https://www.turkiye.gov.tr/4b-odeme-dokumu adresine bağlanması ve açılan sayfa içerisinde ” Kimliğimi Şimdi Doğrula ” diyerek yeni açılacak olan sayfa içerisinde gerekli olan T.C bilgilerini ve E-devlet şifrelerini girmeleriyle birlikte ödeme dökümlerini inceleyebilirler.

Ödeme ile ilgili işlemlerde ve sigorta bilgilerinde yukarıda paylaşılan bağlantıların kullanılması yeterlidir. Bağlantı aracılığı ile kişiler kolay bir şekilde durum hakkında bilgi alabilmektedir. Sizler de belirtilen adımları takip ederek kolay bir şekilde istediğiniz işlemleri yapabilirsiniz.

E devlet aracılığıyla sunulan hizmetlerde kişilerin detaylı bir şekilde bilgi alabileceği bir ekran olması, her zaman güncel bilgilerin öğrenilmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda kişilerin tekrar tekrar SGK’ya giderek bilgi alması da bu sayede önlenmiştir. Sizler de sunulan hizmetlerden yararlanarak kolay bir şekilde bilgi alma şansını elde edebilirsiniz. Bağlantılara tıkladıktan sonra belirtilen üyelik işlemlerini mutlaka yapılması gerekmektedir.

 


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*