SSK SGK İŞVEREN BORÇ SORGULAMA


İşveren kişilerin SGK dahil olmak üzere vergi gibi bir çok alanda borç sorgulama işlemini sürekli yapması gerekmektedir. Borçların zamanında ödenmesi bir çok hakların sürdürebilir olmasına neden olmaktadır. Bu bakımdan düzenli prim ödemesi yapan ve aynı zamanda vergi borçlarını ödeyen kişiler borçlarının olup, olmadıklarına e-devlet sistemi üzerinden bakabilmektedir. İlgili sorgulama işleminde kişiler aynı zamanda tüm borçlarını görüntüleyerek ne zamandan beri borçlu oldukları konusunda da, bilgi sahibi olabilecektir. İlgili işlemlerin sağlıklı yapılması açısından önerilen E-devlet sisteminden yararlanmak isteyen kişilerin muhakkak e-devlet şifresi alması ve buna bağlı olarak işlem yapması gerekmektedir.

İşverenin bağ-kur ile ilgili borçları olması durumunda e-devlet sistemini kullanarak ilgili https://www.turkiye.gov.tr/4b-borc-durumu bağlantı üzerinde tüm borç bilgilerini döküm halinde öğrenebilirler. Aynı şekilde bağ-kur ödemelerini bu sistem üzerinden gerçekleştirebilirler. İşveren kişilerin vergi borcu sorgulama işlemi yapabilmesi için ilgili https://www.turkiye.gov.tr/gib-vergi-borcu-sorgu bağlantıya giriş yapması gerekmektedir. Bu şekilde işveren e-devlet sistemi sayesinde hem bağ-kur hem de vergi borcunu rahatlıkla sorgulayabilecek ve tüm işlemleri yapabilecektir.

 

Borç sorgulama işlemleri e devlet üzerinden yapılabildiği gibi web tahsilat servisi üzerinden de yapılabilmektedir. Web tahsilat servisini kullanmak isteyen kişilerin e devlet üyeliğin kullanması ve sisteme bu şekilde giriş yapması gerekmektedir.

SGK web tahsilat servisi kullanmak isteye ve borç durumunu öğrenmek isteyen kişiler bu konuda aşağıda yer alan bağlantıyı kullanabilir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*