SSK SİGORTALILARININ İŞYERİ AÇMASI


4A kapsamında yer alan kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde sigortalı olarak çalışıyor olması bir süre sonrasında kişilerin kendi kararları neticesinde 4B’ye geçilebilmektedir. Kişilerin kendi işletmelerine sahip olabilmesi açısından önem arz edecek işlemlerden birisi olarak bilinen 4B Bağ-kur işlemleri olarak bilinmektedir. İşletme sahibi olacak kişilerin 4A kapsamı içerisinden yararlanabilmesi mümkün olmayacağından dolayı, esnaf sanatkarlar içerisinde olarak sigortalılığını Sosyal Güvenlik Kurumu doğrultusunda yapılacak olan başvurular gerekçesiyle 4A’dan 4B’ye geçiş yapılması sağlanabilecektir. Bu sebeple, kişiler kendi işletmelerini gönül rahatlığı ile kurabilecek her türlü işletmelerde yer alacak SGK kapsamında ki sigortalılık bakımından 4B içerisinden sorumlu olacaktır.

Kişilerin bahsi geçen işlemleri yapabilmesi için muhakkak bir işletme kurmuş olması ve gerekli olan evrakları vergi dairesi başta olmak üzere SGK’ya bildirmiş olması gerekmektedir. Yapılacak olan bildirimlerde kişilerin 4B konseptinde yer alabilmesi için 4A sigortalılıktan çıkmış olması gerekir. 4A içerisinde yer alan toplam prim gün sayısı da, SGK’ya müracaat edilmesi sonucunda 4B’ye aktarılabilmesi mümkündür.

Sigortalı bir şekilde iş yerini açan kişiler için için belirtilen detaylar önemlidir. Kişilerin 4A’dan 4B’ye geçişinin yapılacak olması bu noktada işlemlerin ciddi bir şekilde yapılmasını mecbur kılarken, konuyla ilgili SGK’dan tam bir şekilde destek alınabilir.  Kişilerin sigorta değişikliklerinde yanlış bir algı varken, sigorta geçişi ile birlikte herhangi bir mağduriyet yaratılmaz ve bu bakımdan kişilerin endişe etmesine gerek yoktur.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*