TMGD SERTİFİKA VE EĞİTİM TAMAMLAMA BELGESİ SORGULAMA


Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı’nın kısaltması olarak kullanılan TMGD, Türkiye’de 22 Mart 2010 tarihi itibari ile yürürlüğe girmiştir. Bu tarihten itibaren Türkiye’deki karayollarında Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı üzerinden gerekli eğitimlerin alınması ve belge sahibi olunması gerekmektedir. 2010 tarihi itibari ile tehlikeli madde taşıyan kişilerin ya da firmaların mutlaka bu konudaki begelerini temin etmesi ve bu şekilde taşımacılık yapması gerekmektedir. Herhangi bir sorun yaşanmaması adına bu konuda herhangi bir ihmalin yapılmaması gerekmektedir. Eğer bu konuda bir ihmal gerçekleştirilirse, ağır cezaların verilebilmesi mümkündür. Bu nedenle kişilerin gerekli işlemleri yerine getirerek, trafiğe çıkması gerekmektedir.E devlet üzerinden sunulan hizmetler ile birlikte kişilerin TMGD konusunda pek çok konuda bilgi alabilmesi ve işlemlerini yürütebilmesi mümkündür.

TMGD sertifika ve eğitim tamamlama belgesi sorgulama olarak adlandırılan hizmetler ile birlikte kişilerin sertifika ve eğitimleri ile ilgili bilgi alabilmesi mümkün olmaktadır. Bu bakımdan kişilerin özellikle sertifika ve eğitim durumlarında kişilerin durumunu e devlet aracılığı ile takip etmesi yeterli olacaktır.

Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sorgulama işlemlerini yapmak isteyen kişilerin e devlet üzerinden sorgulama yapması gerekirken, sorgulama işlemleri içni öncelikli olarak e devlet üyelik bilgileri ile sisteme giriş yapılması gerekmekteidr. Sisteme üyelik girişi sonrasında ise belirtilen hizmet ekranı üzerinden kolay bir şekilde bilgi alınabilri.

Resimde görülen hizmet ekranı üzerinden işlem yapacak kişilerin bu konuda herhangi bir sorun yaşamadan bilgi alması mümkün olurken, bu konuda herhangi bir sorun yaşanması söz konusu değildir. Belirtildiği gibi sadece üyeliğin bulunması yeterlidir. Hizmet ekranına erişim sağlamak isteyen kişilerin paylaşılan bağlantıyı kullanması yeterli olacaktır. Hizmet ekranına erişim bağlantısı üzerinden gerçekleştirilebilir. Hizmetler tamamen ücretsizdir. https://www.turkiye.gov.tr/ulastirma-tmgd-sertifika-ve-egitim-tamamlama-belgesi-sorgulama üzerinden sorgulama yapılabilir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*