YABANCILARIN ÇALIŞMA İZİNLERİ OTOMASYON SİSTEMİ


Türkiye’ye gelen yabancıların çalışma ve barınma gibi ihtiyaçlarını öncelikli olarak izin alması gerekmektedir. Tüm ülkeler için geçerli olan bu durum sıkı bir şekilde takip altına alınmakta ve herhangi bir şekilde ihmal de bulunan kişiler sınır dışı edilebilmektedir. Bu nedenle Türkiye’de kalmak ya da Türkiye’de ticari bir faaliyette bulunarak kazanç sağlamak isteyen yabancıların mutlaka öncelikli olarak prosedürleri yerine getirilmesi gerekmektedir. Resmi prosedürlerin yerine gelmesi halinde Herhangi bir sorun yaşanmadan kişilerin Türkiye’de faaliyetler de bulunması sağlanacaktır. Bu açıdan belirtilen mevzuatların yabancılar tarafından incelenmesi ve yerine getirilmesi önemli kriterdir. Yabancıların çalışma durumları ile ilgili bilgi alınabilmesi adına internet üzerinden pek çok hizmet kullanıma sunulmuştur.

Yabancıların çalışma izinleri otomasyon sistemi adı verilen online sistem sayesinde kişiler çalışma izinlerinde dair bilgi alabilmektedir. E devlet üzerinden kullanıma sunulan bu hizmete kullanmak isteyen kişiler öncelikli olarak e devlet üyeliğine sahip olmalıdır. Eğer e devlet üyeliğiniz bulunmuyorsa internet üzerinden sunulan yabancıların çalışma izinleri otomasyon sistemi kullanıma kapalı olacak ve herhangi bir şekilde bilgi alınamayacaktır. Bu nedenle kişilerin öncelikli olarak internet üzerinden sunulan hizmetler adına üyelik açması ve bu üyelik üzerinden işlemlerini yapması gerekmektedir.

 

Yabancıların çalışma izinleri otomasyon sistemi için oluşturulan hizmet ekranı yukarıda yer alan resimde görüldüğü gibidir. E devlet üzerinden hizmet ekranına erişim sağlayan kişiler ilk olarak böyle bir ekranla karşılaşacaktır. Bu ekranda da yer aldığı gibi kişilerin üyelik girişi yapmasının ardından hizmet ekranı açılacak ve işlemler yapılabilecektir. İlgili hizmet ekranına ulaşmak isteyen kullanıcıların yararlanması gereken bağlantı ise https://www.turkiye.gov.tr/csgb-yabancilarin-calisma-izinleri-otomasyon-sistemi olarak belirlenmiştir. Bu adres üzerinden çok kolay bir şekidle belirtilen tüm işlemleri yapabilirsiniz.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*