2016 EMEKLİ PROMOSYONU


10 milyondan fazla emekliyi ilgilendiren banka promosyonu konusunda sona yaklaşıldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile bankalar arasında süren pazarlıklar sonucu promosyon miktarı 900 TL’ye kadar yükseldi. Bankaların ise bu konudaki isteği Kredili Mevduat Hesabı açılması ve emeklilerin kredi kartı alması.

Uzun süredir devam eden çalışmalar seçim öncesinde de gündeme gelmiş lakin bankalar bu öneriyi kabul etmemişti. Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada promosyon için anlaşma sağlandığı ve emeklilere 300 TL promosyon ödeneceği söylenmişti. Yapılan görüşmeler neticesinde bankalar 900 TL ödeme yapmayı kabul etti. Bakanlığın ısrar ettiği fiyatı bankaların henüz kabul etmiş olmaması pazarlıkların henüz bitmediğine işaret ediyor.

 

Bankaların verilecek promosyonu başka türlü karşılayamayacakları için KMH istedikleri bilinen bir gerçek. Şu anki şekli ile yasalaşacak olursa bankalar vatandaşa her yıl için 300 TL, toplamda 3 yıl için 900 TL promosyon ödemesi gerçekleştirecek. Emeklinin bu tutarı alması için ise KMH açılması adına imza atması gerekecek. Bankalar verilen tutarı yüksek bulur iken Bakanlık bu tutarı daha da yükseltmek istiyor. Daha önceki anlaşmada yıllık 100 toplamda 300 TL ödeme yapmayı bankalar kabul etmişti. Bankaların kararını vermesi için ise Mart sonuna kadar süre verildi.

Bankaların bu denli KMH baskısının ise sebebi faiz oranları. Bankalar şu anda tüketici kredilerinden aylık yüzde 1.10-1.30 arasında faiz alıyor. KHM’de ise bu oran Merkez Bankasının onayı ile 2.02 seviyesine kadar yükselebiliyor.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*