4A/4B/4C İLAÇ KULLANIM SÜRESİ SORGULAMA


İlaç kullanım süreleri ile ilgili SGK tarafından hazırlanan mevzuat yürürlüktedir. İlaçların belli bir kullanım süresi olduğundan dolayı SGK üzerinden alınan ilaçların tekrar alınabilmesi için mutlaka kullanım süresinin tamamlanması gerekmektedir. Kullanım süresi dolmadığı durumlarda ise kişilerin herhangi bir şekilde katkı payı alabilmesi mümkün değildir.

E devlet üzerinden yapılan işlemlerde kişilerin üyeliği de bulunmalıdır. Üyeliği olmayan kişiler ise online üyelik seçeneklerini değerlendirerek üyelik alabilmektedir. Üyelik alındıktan sonra ise sadece ilaç kullanım süresi konusunda değil, diğer himzetlerden de yararlanılabilir.

 

4A/4B/4C İlaç Kullanım Süresi Nasıl Sorgulanır?

4a/4b/4c ilaç kullanım süresi sorgulamak isteyenlerin yararlanabileceği tek kaynak e devlettir ve https://www.turkiye.gov.tr/ilac-kullanim-suresi-sorgulama üzerinden işlem yapılabilir. Bu nedenle kişilerin 4a/4b/4c ilaç kullanım süresi sorgulamak için e devlet üyelik girişini yapması gerekmektedir. Giriş sonrasında ise hizmet ekranında kişilerin ilaç durumu hakkında detaylı bilgiler yer alacaktır. Bu bölümde sadece kullanım süresi dolmayan ilaçlar yer almaktadır. Önceki yıllarda alınan ve kullanım süresi sona eren ilaçlar 4a/4b/4c ilaç kullanım süresi sorgulama sonrasında görüntülenmez. Bu bakımdan sorgulama sonrasında herhangi bir bilgi çıkmasa, kişilerin SGK tarafından karşılanan tüm ilaçları alabilmesi mümkün olmaktadır. 4a/4b/4c ilaç kullanım süresi sorgulama işlemlerini yapmak isteyenlerin aşağıdaki bağlantıdan yararlanması yeterlidir. Bağlantı aracılığı ile direk e devlet sorgulama sayfasına erişim sağlanır.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*