4A/4B/4C MUAYENE KATILIM PAYI SORGULAMA


Kişilerin bir çok sağlık haklarından ve hizmetlerinden yararlanabilmesi açısından kullanılan katılım payı tamamen sigortalının kendisi veya bakmakla yükümlü olduğu anne, baba veya eş tarafından ödenecek olan tutarı ifade etmektedir. Sağlık bakanlığı tarafından sözleşmeli olarak görevlendirilmiş aile hekimleri hariç olmak suretiyle yapılan bir çok tedaviye katılım payı uygulanmaktadır. İlgili bütün işlemlerden oluşan katılım payı borç sorgulama işlemlerinin tek çatı altından E-devlet üzerinden sağlanabilmesi mümkündür. Kişilerin bu tip borçları sorgulayabilmeleri için muhakkak E-devlet sistemi üzerinden işlem yapması gerekmektedir. E-devlet şifresi olmayan kişilerin sistemden yararlanabilmeleri mümkün olmayacağından ötürü kişilerin derhal PTT şubelerinden direk E-devlet şifresi almaları gerekmektedir.

Muayene Katılım Payı Borç Sorgulama

Katılım payı borç sorgulama işlemini E-devlet üzerinden 4A, 4B, 4C olmak üzere https://www.turkiye.gov.tr/muayene-katilim-payi-sorgulama ilgili bağlantı üzerinden sağlayabilmeniz mümkündür. Bağlantıyı açmanız durumunda karşınıza çıkan Kimliğimi Şimdi Doğrula alanına tıklamanız ve yeni açılacak olan ekran üzerinden 11 haneli vatandaşlık numaranızı, e-devlet şifresiyle girmeniz yeterli olacaktır. Açılan panel üzerinde muayene katılım payı borç sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz.

 

Muayene konusunda sunulan bu hizmet sayesinde kişilerin aldığı hizmetlere dair ne kadarlık bir pay ödeyeceği öğrenilebilir. Bu bakımdan kişilerin konuyla ilgili bilgi almak için kuruma giderek sorgulama yapmasına gerek kalmamaktadır. Hizmetlerin sunulmadığı durumlarda kişilerin ilgili durumlar hakkında bilgi alması mümkün olmazken, SGK’ya gidilmesi zorunlu durumdaydı.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*