ADRES DEĞİŞİKLİĞİ BİLDİRİMİ


Nüfus Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından e devlet üzerinden sunulan hizmetlerde kişilerin pek çok konuda kuruma gitmeden işlem yapabilmesi mümkün duruma getirilmiştir. E devlet üzerinden yapılabilen işlemlerden bir tanesi de adres değişikliği bildirimidir.

Adrese dayalı nüfus sistemine geçilmesinin ardından vatandaşların ikamet değişikliklerinden mutlaka yeni adresi sisteme bildirmesi gerekmektedir. Nüfus müdürlükleri üzerinden yapılan bu işlemlerde kişilerin bildirim yapmaması halinde cezai işlem uygulanmakta ve bu cezalar da oldukça yüksek olarak verilmektedir. Ceza almak istemeyen kişilerin adres değişikliği bildirimini taşındıktan sonraki bir ay içerisinde yapması gerekmektedir. Yapılan bu bildirim sonrasında herhangi bir cezanın alınması söz konusu olmazken hizmetlerin internet üzerinden de kullanıma sunulması bu konuda kolaylık sağlamaktadır.

Sizler de adres değişikliği bildirimi yapmak için belirtilen hizmetten yararlanabilirsiniz. Nüfus Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından sunulan ve desteklenen adres değişikliği bildirimi sayesinde kişiler herhangi bir sorun yaşamadan işlemlerini e devlet üzerinden yapabilmektedir. E devlet aracılığıyla yapılan bu işlemlerde kişilerin güvenli bir şekilde işlem yapabilmesi adına ilk olarak üyelik girişini yapması istenmektedir.

 

Üyelik girişini yapan kişilerin ise hizmet ekranında yer alan formu doldurması ile birlikte herhangi bir sorun kalmadan değişiklik bildirilmiş olacaktır. İnternet üzerinden yapılan bu işlemlerde dikkat edilmesi gereken önemli bir detay ise kişilerin sadece üyeliği yeterli değildir. Üyeliğini yanı sıra mobil imza ya da elektronik imza özelliklerinden birisinin de kullanılabilmesidir. Hizmetten birinin olmaması halinde kişilerin işlemlerini yapabilmesi de mümkün olmayacağı için bu konuda online olarak destek alınamayacaktır. Bu tür durumlarda ise mutlaka kurumlara gidilmelidir.

https://www.turkiye.gov.tr/adres-degisikligi-bildirimi adresi üzerinden yapılabilen işlemlerden sizler de belirtilen adımlar dahilinde yararlanabilir ve işlemlerini internet üzerinden yapabilirsiniz.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*