AİLE HEKİM BİLGİSİ SORGULAMA


Aile Hekim Bilgisi Sorgulama

Sağlık bakanlığının kişilere getirmiş olduğu olanaklardan birisi kişilerin doktor seçme imkanına neden olmaktadır. Türkiye’nin 81 ilinde kişiler nerede olursa, olsun yaşam hayatını sürdürdükleri alan içerisinde alacakları herhangi bir sağlık tedavileri içerisinde gidecekleri alan kesinlikle aile hekimliğidir. Sosyal devletin sağlık ocaklarına getirmiş olduğu bir çok alanında uzman doktorların birden fazla olması sonucunda tedavi alacak kişilerin doktor seçebilmesi açısından kişilerin özgür olmasını sağlayabilmektedir. Kişiler bu konuda tedavi öncesinde bulundukları yerde aile hekimliği yapan doktorları inceleyerek, doktor seçimi yaparak muayene olmaktadır. Bu nedenle mevcutta olan aile hekimini değiştirmek ve bununla ilgili aile hekimi sorgulamak için derhal E-devlet politikasını kullanmanız gerekmektedir. Devlet çatısı altında kurulu olan E-devlet kamu işlemlerinin tek bir arada toparlanarak, insanların daha rahat işlem yapabilmesine olanak sağlamıştır.

Aile hekim bilgisi sorgulamak isteyen kişilerin E-devlet şifresine sahip olması gerekmektedir. Bugün T.C vatandaşı olan her bir kişinin kendisine özel bir işlemi ve şifresi mevcuttur. Şifre bilgisi olmayan kişilerin derhal PTT şubelerinden ilgili şifreyi takdim etmeleri ve daha sonrasında https://www.turkiye.gov.tr/aile-hekim-bilgisi olan bağlantıya girerek açılan sayfa içerisinde ” Kimliğimi Şimdi Doğrula ” alanına tıklayarak tekrar açılacak olan ekran içerisinde 11 haneli T.C kimlik numarasını ve E-devlet şifresini girerek hekim bilgilerini sorgulayabilirler.

Aile Hekimi Öğrenme

En önemli konular arasında yer alan ve kişilerin yüzlerce sıra beklemesinin önüne geçen Aile hekimi öğrenme işlemi tamamen E-devlet üzerinden sağlanmaktadır. Kişiler bulundukları mahalleye ait olan aile hekimlerine ait olan tüm bilgileri rahatça görebilecek ve muhatap olacakları doktoru yakından tanıyabileceklerdir. Bu bakımdan kişilerin E-devlet sisteminden tüm bilgilere erişebilmesi açısından kesinlikle E-devlet şifresine sahip olmaları gerekmektedir. PTT üzerinden oldukça cüzi miktara sağlanan E-devlet şifresini alarak E-devlet üzerinden aile hekimi öğrenme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

E-devlet şifresine sahip olmuş olan tüm kişiler https://www.turkiye.gov.tr/aile-hekim-bilgisi ilgili bağlantı üzerinden Kimliğimi Şimdi Doğrula alanına tıklayıp, yeni çıkacak olan ekran üzerinden de, T.C kimlik bilgilerini ve E-devlet şifrelerini girmekle ana sisteme bağlanmış olacaklardır. Girilen sistem içerisinde bulunduğunuz mahallede yer alan sağlık ocaklarındaki doktorların kim olduğunu geniş kapsamlı bir biçimde inceleyebiliyor olmanız mümkün olacaktır. Bir çok kişiler bu konuda doktor seçme hakkına sahip olacak olup, e-devlet üzerinden girmiş olduğunuz sistemle doktorunuzu ve ne zaman muayene olmak istediğinizi seçebilirsiniz.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*