ALO 113 HATTI


Sağlık sektöründe yapılan en büyük korumacı hattı olarak bilinen Alo 113 telefon hattı tamamen sağlık çalışanlarına yönelik oluşturulmuş ve herhangi bir şiddet olaylarının önüne geçilebilmesi açısından yapılmıştır. Son dönemlerde sağlık bakanlığı çalışanlarının kişiler tarafından sıklıkla şiddet almasına yönelik en iyi önlem alma açısından yapılan Alo 113 hattı 7/24 saat şeklinde hizmet vermektedir. Danışma merkezi üzerinde beyaz kod / beyaz masa olarak adlandırılan bu servis hattında sağlık çalışanına yapılan her türlü şiddet ve linç girişimi durumunda telefon açılarak bildirimde bulunulması gerekmektedir. Ki servis içerisinde yapılan her türlü bildirimler incelemeye alınacak olup, yetkili kişiler tarafından teşhis edilerek adli makamlara yönlendirilmesi açısından gerekli çalışmalar yapılacaktır.

Hukuksal anlamda geniş bünyede çalışan 113 telefon hattı anında işlemlerin çözülebilmesine ilişkin ekipmanları hazır bulundurarak, Türkiye’nin 81 ilinde faaliyet vermek üzere kendilerini peşinen hazır tutmaktadır. Beyaz kod birimi olarak bilinen telefon hattı üzerinden gelen her türlü saldırıların mekan tespiti yapılacak olup, hukuksal araştırmalar sonrasında görüntü kayıtlarıyla birlikte işlemler başlamış olacaktır. Alo 113 hattını kullanmak tamamen ücretsizdir.

 

SGK tarafından kişilerin bilgiye ulaşma ve yardım alması amacıyla oluşturulan Alo 113, kurulduğu günden itibaren çok yardımcı olarak vatandaşların sorunlarını çözümlemiştir. İsteyen herkesin arayabileceği Alo 113 için tüm operatör ve sabit hatlardan arama yapılabilmektedir. Sizler de Alo 113’ü arayabilirsiniz. Alo 113, kişilere destek vermekle yükümlü olduğu gibi telefon ile yapılan çağrılarda ya da alınan desteklerde kısa süre içerisinde çözüm sunmaktadır.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*