ARAÇ HASAR KAYDI SORGULAMA


Araç hasar kaydı sorgulama işlemleri için Sigorta Bilgi Merkezi yetkili kurumdur. Kurum üzerinden internet ya da telefon üzerinden hizmet verilmemektedir. Araç sorgulama yapmak için SMS yöntemini kullanmanız gerekmektedir.

Otokontrol 5664 olarak adlandırılan SMS hattı üzerinden aşağıdaki önergeleri takip ederek sizlerde araç hasar kaydı sorgulama işlemlerini yapabilirsiniz. Tramer kaydı bilgileri yine aynı yöntem ile öğrenilebilmektedir. Araç sorgulama için diğer bir yol e devlet kapısıdır. Yazımızda e devlet araç sorgulama detaylarına yer vereceğiz. Öncelikle 5664 otokontrol sistemi üzerinden hangi sorgulamaların yapıldığına göt atalım.

1- Araç Hasar Geçmişi Sorgulama

Plakanızı yazarak, TÜRK TELEKOM, TURKCELL, VODAFONE 5664 SMS hasar sorgulama hattına yollayın. Sorguladığınız plaka değişse dahi, hasar kayıtları SMS olarak size gelecektir.

2- Eksper Raporu Yazılan Kazalar

Raporun olduğu kazalarda herhangi bir değişen parça olup olmadığını sorgulamak için PARCA yazın boşluk bırakın PLAKA yazın boşluk bırakın ardından HASAR TARIHI yazarak sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

3- Araç Detay Bilgisi Sorgulama

DETAY yazın boşluk bırakın ardından Plakanızı yazarak, TURKCELL, TÜRK TELEKOM, VODAFONE 5664 hasar sorgulama hattına gönderin. Aracınza ait marka bilgisi, model bilgisi, plaka değişim durumu, tescil kaydının olduğu iller, aracın türünde herhangi bir değişiklik bilgisi, son sahibinde kaldığı süre, halihazırda kaskosunun durumu, ilk trafiğe ne zaman çıktığı, kaskolu olduğu süre toplamı, ve kasko yapılmayan süre toplamı bilgileri SMS olarak size gelecektir.

4- Tutanak Bilgisi Sorgulama

Araçların karıştığı trafik kazalarında araç sahiplerinin kendi aralarında tutmuş oldukları Kaza Tespit Tutanağı (KTT) sorgulaması için: KTT yazarak boşluk bırakın ardından plaka bilgisini yazarak, TURKCELL, TÜRK TELEKOM, VODAFONE 5664’e gönderin. Trafik kazalarında kimin ne kadar kusurlu olduğunu görebilirsiniz.

E Devlet Araç Sorgulama

Günümüzde internet kullanıcılığının hızla artmasıyla birlikte birçok işimizi oturduğumuz yerden bir tıkla yapmaya başladık. Yine internet üzerinde yararlandığımız diğer bir işlem ise e-devlet ile yaptığımız sorgulamalardır.

Devletin bize sunduğu bu hizmet sayesinde saatlerce kuyruklarda sıra beklemeden çok kolay ve hızlı bir şekilde işlerimizi halledebiliyoruz. Araç sorgulama uygulamalarından bir tanesi de e-devlet araç sorgulama işlemidir.

Bu sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için ihtiyacımız olan şey şahsımıza ait bir e-devlet şifresinin olmasıdır. Eğer e-devlet şifreniz yok ise size en yakın PTT şubesinde giderek çok ucuz bir miktar karşılığında e-devlet şifrenizi temin edebilirsiniz.

Bu şifre size özel olacağından kimse ile paylaşmamalısınız. e-devlet araç sorgulama işlemi için turkiye.gov.tr adresinin Emniyet Genel Müdürlüğünün Araç Sorgulama ekranına gelerek öncelikle Kimlik doğrulaması yaptıktan sonra e-devlet araç sorgulama işleminiz gerçekleşecektir.

Kimlik doğrulama işlemini e-devlet şifreniz ile veya mobil imza yöntemi ile yapabilirsiniz. Doğru bilgileri girdikten sonra e-devlet araç sorgulama ekranı karşınıza çıkacaktır. Bu panelde aracınızla ilgili bütün biliglere ulaşabilirsiniz. https://www.turkiye.gov.tr/arac-sorgulama aracılığı ile belirtilen işlemler kolayca yapılabilir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*