ARAÇ SİGORTA POLİÇE SORGULAMA


Türkiye’de karayolları üzerinde yer alan her bir aracın yasal zorunluluk gereğince trafik sigortası yaptırması gerekiyor. Bu sebeple de Türkiye’de araç sahiplerinin yılda bir defa trafik sigortası yaptırması gerekmektedir. Bu kapsamda trafik sigortasının yılın hangi tarihinde ve nereden yaptırılacağı gibi bilgilere internet üzerinden yapılacak trafik poliçe sorgula uygulamasıyla ulaşılabiliyor.

Trafik Poliçe Öğrenme

Trafik poliçesi trafikte yer alan cinsi veya modeli ne olursa olsun yasal zorunluluk gereğince yaptırılması gereken trafik sigortasının araç sahibinde bulunan resmi evrakıdır. Ancak bir kamyon ile hususi otomobilin yaptıracağı trafik sigortasının bedeli aynı değildir. Trafik sigortası için yıl içerisinde ödemeler tek taksit şeklinde gerçekleştirilir. Ancak anlaşmalı bankalar aracılığı ile kredi kartına taksit fırsatlarından da yararlanılabiliyor.

Trafik Poliçesi Sorgulama

Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı’na bağlı Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SGBM)dijital hizmetleri arasında yer alan trafik poliçe sorgula uygulama ekranından kolaylıkla trafik poliçesini sorgulayarak, geçerlilik süresini, taksit ödemesinin ne zaman olduğu gibi tüm ayrıntılı bilgilere ulaşılabiliyor. Online olarak sorgulama yapılan ekran şöyledir;

 

SGBM web portalı üzerinde trafik poliçe sorgula için kullanılabilecek 3 farklı sorgulama yöntemi bulunuyor;

*Plaka ve T.C. kimlik no ile sorgulama (Plaka ve T.C. kimlik no)

*Plaka ve vergi kimlik no ile sorgulama (Plaka ve Vergi kimlik no)

*Sigorta bilgileri ile sorgulama (Sigorta şirketi, acente no, poliçe no, yenileme no) şeklinde listeleniyor. Vatandaşlar herhangi sorgulama yönteminden birisini seçerek, trafik poliçe sorgulama yapabiliyor.

Belirtilen sorgulama türlerinden uygun olanı kullanılarak kolay bir şekilde araç sigorta bilgilerine ulaşılabilir. Tüm sigorta bilgileri sistemde kayıtlı olduğu için herkes tarafından sistem kullanılabilir durumdadır. Sorgualma yapmak ve poliçe detaylarına ulaşmak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

 

Sorgulama yapmak isteyen kişilerin herhangi bir ücret ödemesine gerek olmadığı gibi isteyen herkes ücretsiz bir şekilde sorgualma yapabilir. Üstelik sorgulamalarda herhangi bir sınır olmadığı için kişiler sınırsız bir şekilde hizmetten yararlanabilir. Sorgulama sonrasında kişilerin dikkat etmesi gereken önemli bir detay, poliçenin ne zaman bittiğidir. Ceza almamak ve güvenli bir şekilde trafiğe çıkmak için poliçe süreleri geçirtmemelidir. Tüm işlemler http://www.sbm.org.tr/tr/OnlineIslemler/Sayfalar/TrafikPoliceSorgula.aspx adresi üzerinden kolay bir şekilde yapılabilir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*