ASKERLİK DURUM BELGESİ DOĞRULAMA


Askerliği ile ilgili durumunu belgelendirmek isteyen kişilerin askerlik durum belgesi alabilmesi e devlet sayesinde mümkün kılınmıştır. Vatandaşların e devlet üyelik girişi sonrasında Milli Savunma Bakanlığı tarafından sunulan hizmetlerden yararlanarak alabileceği askerlik durum belgesi için aynı zamanda doğrulama hizmeti de kullanımdadır.

Bu açıdan kişilerin aldığı belgelerin ibraz ettiği kurumlar tarafından doğrulama hizmetlerine yapılarak işlemler daha güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. İki hizmet de e devlet üzerinden sunulduğu için kişiler çok kolay bir şekilde işlemlerini tamamlayabilmektedir.

E devlet herhangi bir ücret alınmadığı gibi kişiler sadece e devlet üyelikleri üzerinden işlem yapabildiği bir yapıdadır. Bu açıdan sadece üyelik girişi ile tüm bilgiler ulaşılabilir durumdadır. E devlet giriş yaptıktan sonra kişiler e devlet üzerinden askerlik belgesini temin edebileceği gibi doğrulama konusunda herhangi bir üyelik gerekmemektedir. Bu açıdan askerlik durum belgesi doğrulama işlemlerini yapmak isteyen kişilerin doğrulama ekranında yer alan formu kullanması yeterlidir.

Askerlik durum belgesi doğrulama ekranında kişilerin belgede yer alan barkodları ekrandaki alana girmesi gerekmektedir. Barkod üzerinden gerçekleştirilen doğrulama hizmetleri sayesinde kişiler çok kolay bir şekilde doğrulama yapabilmektedir.

 

Üstelik barkod numarası girildikten sonra doğrulamanın yapılması çok kısa sürmekte ve hemen sonuç kişilere bildirilmektedir. Alınan sonuca göre kişilerin belgenin doğru olup olmadığını öğrenebilmesi mümkün olduğundan dolayı işlemler bu sonuca göre yapılabilmekte ve güvenli bir şekilde işlemler sürdürülebilmektedir. E devlet üzerinden alınan tüm belgelerin doğrulanması için sunulan doğrulama hizmeti kullanılmalıdır. Doğrulama ayrı ayrı değil tüm belgelerin doğrulanabilmesi için tek bir uygulama geliştirilmiş ve bu uygulama üzerinden doğrulama hizmeti sunulmuştur.

https://www.turkiye.gov.tr/belge-dogrulama bağlantısı üzerinden kişiler çok kolay bir şekilde belirtilen işlemleri yapabilmektedir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*