BAĞKUR BORÇ SORGULAMA


BAĞKUR Borç Sorgulama

4B kapsamında olan kişilerin işletme sahipliği yaptıkları işyerlerine bağlı olarak Bağ-kur hizmetlerinden yararlandıkları bilinen gerçekler arasındadır. Kişilerin bağ-kur’lu oldukları dönemden bugüne kadar olan tüm prim ödemelerini inceleyebilmesi, ilgili ödenmiş olan tutarları da döküm halinde alabilmesi mümkündür. Aynı konsept içerisinde bağ-kur borcu bulunan kişilerin ilgili tutarların ne olduğunu öğrenebilmeleri açısından yapmaları gereken işlemlerden birisi E-devlet sistemini kullanacak olmasıdır. E-devlet sistemini kullanacak olan kişilerin derhal PTT üzerinden e-devlet şifresine sahip olması gerekmektedir. İlgili şifreye sahip olmayan kişilerin herhangi bir bağ-kur borcu sorgulama işlemi yapabilmesi mümkün olmayacağı gibi 4B kapsamında yer alacak diğer türlü önemli metotlardan da yararlanamayacaklardır.

E-devlet şifresi almış kişilerin ilgili borç durumu öğrenebilmeleri açısından kullanmaları gereken e-devlet sayfası https://www.turkiye.gov.tr/4b-borc-durumu olarak bilinmektedir. İlgili sayfayı açan kişilerin ekranda yer alan içerik üzerinde ki ” Kimliğimi Şimdi Doğrula ” alanına tıklaması yeterli işlem olacaktır. PTT’den almış olduğunuz şifre bu konuda devreye girecek olup tıklamanız sonrasında karşınıza çıkacak yeni pencere içerisinde 11 haneli  T.C kimlik numaranızı girmeniz ve e-devlet şifresini girmeniz sisteme bağlanmanıza yardımcı olacaktır.

Bağkur Borcu Taksitlendirme Ve Yapılandırma

Kişilerin 4B bağ-kur kapsamında olması sonucunda biriktirmiş olduğu borçları ödeyemeyecek konuma gelmesi ve bunun üzerine bir çok afların çıkmasına rağmen hiçbir şekilde ödeme gücü olmayan kişilerin ilgili mevzuatta yer alan tüm borçları ödeyebilmesine yönelik yapılandırmalar ilaveten sağlanabilmektedir. Kişilerin yapılandırma hizmeti içerisinde ilgili tüm bağ-kur borçlarını taksitle ödeyebilmeleri için muhakkak kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumu birimlerine giderek ilgili tüm borçların yapılandırılmasını istediğini açıkça belirtmelidir. Aksi takdirde hiçbir şekilde yapılandırmalarının yapılması söz konusu olmayacağı gibi, ilgili yapılandırmalar devlet kararıyla verilen süreler içerisinde yapılabilmektedir. Tabi ki, yapılandırma kapsamında ki gecikmelerde herhangi bir fiyat düşüklüğü olmamış olup sadece ana faizlerin olması durumunda af konumunda ilgili faizlerin mevzuattan silinebilmesi ve kişilerin buna göre ana parayı yapılandırabilmesi mümkün olabilmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu kişilerin daha rahat biçimde ödeme yapabilmelerine olanak sağlamak için kişinin ana durumuna bakarak karar vermektedir. Kişilerin gecikmede olan borç tutarına bağlı olarak gerekli işlemlerin tamamı Sosyal Güvenlik Kurumu idarelerinin kararına kalmış olan bir durumdur. Kişiler bu sebeple istedikleri vadeler doğrultusunda borç taksitlendirmelerine sahip olabilirler.

 


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*